Изстрел в гърба

През миналата година европейската футболна централа (УЕФА) направи експеримент в Лига Европа и увеличи броя на съдиите на терена. Вместо обичайните трима по време на срещите вече имаше петима. Двамата допълнителни рефери стоят зад вратите, наблюдавайки всичко, което се случва в наказателното поле. Опитът се оказа успешен и през лятото бе решено до този вариант да се прибегне и в Шампионската лига.

Решението намери подръжници и в световната централа (ФИФА), която след съдийските грешки на Мондиал 2010 трябва да избира между въвеждането на видеоповторения или на допълнителни рефери.

„Вижте какво се случи в турнира за Лига Европа. Там просто нямаше спорни моменти. И всичко това само заради въвеждането на допълнителни съдий. Това позволява да се избегнат шокиращи моменти на каквито станахме свидетели на световното първенство", коментира един от най-известните рефери от миналото италианецът Пиерлуиджи Колина.

Думите му не отговарят съвсем на истината, защото и в Лига Европа имаше не малко спорни моменти. Но в сравнение с Шампионската лига и след това със световното първенството, броят им бе наистина нищожен. Само си припомнете отменения гол на Англия срещу Германия...И не е само той.

Теоретично, съдиите зад вратата имат същите права като лайсмените. При нарушение на правилата, ако главният съдия не е имал добър поглед върху ситуацията те могат да му подскажат какво се е случило.

На практика съдията зад вратата се явява придатък, който едва ли може да разсейва вратаря и играчите пред него повече, отколкото придобилата страхотна популярност испанска репортерка Сара Карбонеро.

Тази идея обаче също намира своите критици. Онези, които продължават да настояват за въвеждането на видеоповторения смятат, че още един чифт очи и в сто мача едва ли ще успеят да дадат категоричен отговор на въпроса минала ли е топката гол линията или не. Нещо, в което техниката няма как да бъде заблудена или излъгана.

А и ако тези съдии са третирани като асистенти и гласът им не е решаващ, тогава присъствието им е напълно излишно.

Като пример противниците на идеята посочват и един мач от Шампионската лига тази година, турнир, в който вече също се използват допълнителни рефери зад вратите. Става дума за мача между Тотнъм и Твенте и въпросът с дузпата на Ван дер Ваарт. Къде тогава бяха допълнителните рефери?Наблюдаваха безучастно или просто мнението им не се взема предвид?

Когато се коментира въпросът за или против допълнителнителните съдии не бива да се подминава и човешкият фактор.

Сега главният съдия рискува в някои ситуации да се сблъска с две различни мнения или с такива, които не съвпадат с неговото виждане. Така лайсменът му казва в слушалката едно, съдията зад вратата посочва друго, а той самият не желае да разваля авторитета си и да променя вече взето решение. А и на поглед на допълнителния съдия винаги може да попречи групата от играчи, борещи си за по-добра позиция в наказателно поле, атакуващи съперника или бранещи вратата си.

Получава се абсурден момент - в битката с човешкия фактор при решаването на спорни моменти се въвеждат допълнителни хора.

Спасението е единствено във въвеждането на използването на техника. Нещо, което по всичко личи, че настоящият президент на ФИФА Сеп Блатер няма да допусне.

Промяна на върха в управлението обаче не се очертава. Единственият реален конкурент на Блатер за поста можеше да бъде настоящия президент на УЕФА Мишел Платини. Французинът обаче се отказа от подобни намерения.

Което гарантира оставането на Блатер поне до следващото световно първенство. И естествено отлагането на въвеждането на видеоповторенията. Поне до 2015 г. Но пък можем да видим други алтернативни идеи. Като въвеждане на още някой допълнителен съдия, например зад резервната скамейка.

Новините

Най-четените