Не става само с футболисти, трябва и треньор

Не става само с футболисти, трябва и треньор Снимка: Getty Images

Победата с 4:1 над Нюкасъл даде много надежди на феновете на Манчестър Юнайтед за нещо различно този сезон. За сметка на това, само три дни по-късно получиха още от същото.

Кристиано Роналдо продължи със страхотното си представяне и отбеляза третия си гол във втория си мач след завръщането си от Ювентус. Португалецът даде аванс на "червените дяволи" срещу Йънг Бойс в Швейцария на старта на Шампионската лига само за да бъде пропилян този аванс след сериозни индивидуални грешки от играчи и треньора на Юнайтед.

Десет минути преди края на първата част гостите останаха с човек по-малко след изгонването на Аарън Уан-Бисака за грубо влизане в глезена на съперник. Солскяер реагира веднага и пусна Диого Дало на мястото на Джейдън Санчо, за да компенсира загубата на един защитник.

На почивката норвежецът направи още една дефанзивна смяна, явно в опит да пази резултата. С човек по-малко. Цяло полувреме. Може би само той си е мислил, че ще успее. Но все пак пусна Рафаел Варан на мястото на Дони ван де Беек, който получи един от редките си шансове да бъде титуляр, и заигра с трима централни защитници. Направо си игра с петима бранители, защото крайните - Дало и Люк Шоу, дори не стъпиха в противниковото поле през втората част.

Очакваното се случи, тактиката на Оле не сработи и Йънг Бойс изравни още в 66-ата минута. След което продължи да натиска по-именития си съперник, който бе натикан в собственото си наказателно поле и през втората част дори не отправи удар към противниковата врата. Всъщност, Юнайтед имаше, всичко на всичко, два изстрела към вратата на домакините, и двата точни, и двата дело на Роналдо, при единия от които падна и голът.

При резултат 1:1 Солскяер тръгна да се окопава допълнително. Опълченците на Шипка!

Извади Бруно Фернандеш и пусна Неманя Матич и, не, това не е шега, реши да замени Роналдо с Джеси Лингард. Феновете на Юнайтед имат доста комични прякори за Лингард - като ДжМеси и Лингардиньо, но този път англичанинът излъга не само себе си, че има място в Юнайтед, но и самия Солскяер.

Оле направи така, че в последните 20 минути на двубой срещу Йънг Бойс в Шампионската лига, въпреки и с човек по-малко, Лингард да бъде единственият атакуващ футболист на Манчестър Юнайтед! Влизането на Антони Марсиал в 89-ата минута дори не го броим. Французинът май не пипна и топката.

С нея обаче игра Лингард. Така хубаво игра, че я поднесе на тепсия на друга резерва, но от Йънг Бойс. В 95-ата минута ДжМеси, или Лингардиньо - както предпочитате, обърка един пас наизуст назад, с който изведе сам срещу Давид де Хеа Джордан Сибачо, който, за разлика от Лингард, показа, че е бил пуснат на терена резонно.

Сибачо си вкара положението и донесе заслужени три точки за Йънг Бойс и победа с 2:1, докато Юнайтед трябваше да се примири с нова издънка в Европа - нещо, което стана отличителен белег за работата на Солскяер в клуба. Под ръководството на норвежеца тимът от "Олд Трафорд" загуби четири от последните си пет мача в Шампионската лига.

Припомниме и че през миналия сезон "червените дяволи" отпаднаха още в груповата фаза на турнира на богатите в група с ПСЖ, РБ Лайпциг и Истанбул Башакшехир. Впоследствие достигнаха до финала в Лига Европа, но загубиха от Виляреал след изпълнение на дузпи.

Снимка: Getty Images

Сега Юнайтед е в една група с Йънг Бойс, Виляреал и Аталанта и едно ново отпадане на тази фаза би било още по-срамно. Разбира се, още е рано за подобни сметки, но знаците, които даде тимът на Солскяер във вторник вечер са далеч от обнадеждаващи за феновете.

Както и да е, загубата от швейцарците може да се преглътне, но в мача си пролича още едно нещо, от което много привърженици се страхуваха - Юнайтед вече гради играта си почти изцяло около фигурата на Роналдо и така става лесен за неутрализиране. Което съвсем скоро ще се превърне в още един сериозен проблем за решаване пред Солскяер.

Подобни знаци се забелязаха още срещу Нюкасъл, но срещу Йънг Бойс това бе още по-отчетливо. Португалецът е виртуозен голмайстор, но срещу един по-класен съперник лесно може да бъде опазен от един или двама защитници и тогава планът на Солскяер увисва. Както увисна и опитът му за пазене на резултата в Швейцария. Грандиозен провал.

Другото плашещо е, че Роналдо сериозно засенчва Бруно Фернандеш. Двамата показват добро разбирателство засега, пренесено от националния отбор, като именно Фернандеш подаде на Кристиано за гола срещу Йънг Бойс. Бруно обаче изглежда ограничен в действията си, от което страда елемента на креативност в Юнайтед.

Уан-Бисака и Лингард ще се поучат от грешките си (да се надяваме). Въпросът е Солскяер да го направи. Юнайтед направи сериозна селекция през лятото, но се видя, че не е въпрос само да имаш футболисти, но и да знаеш как да ги използваш.

Солскяер продължава да прави елементарни грешки, от които Юнайтед страда. Трофеите продължават да липсват, а ако и този сезон не бъде спечелена купа, на "Олд Трафорд" трябва сериозно да помислят и за треньор следващото лято. Защото иначе милионите, похарчени за нови попълнения, се превръщат в просто едни пари, хвърлени на вятъра.