Лондон разреши ин витро от трима родители

Великобритания става първата държава в света, която узакони създаването на човешки ембриони с ДНК от трима родители. Такава ин витро процедура ще се предлага едва на няколко десетки кандидати за бебе на година.

Камарата на лордовете на британския парламент прие с голямо мнозинство - 280 гласа срещу 48, промените в закона за изкуственото оплождане, които в началото на месеца минаха и през долната камара.

Поправката позволява при изкуствено оплождане да се използват гени на трима души - майка, баща и жена донор. Целта е да бъде отстранен рискът от наследствени заболявания, предавани по майчина линия и предизвикани от нарушения в митохондриалните гени (митохондрииите осигуряват енергията, необходима на клетките).

Правителството оповести мерки, които ограничават употребата на тройното родителство, но това предизвика протести против създаването на „дизайнерски деца".

Противниците на революционната поправка твърдят, че тя може да доведе до изкуственото създаване на деца с предварително зададени качества. Англиканската църква бе сред най-гласовитите критици на на тройното родителство, тъй като го възприема като измамя спрямо Бог.

Според научни данни едно на 6500 деца в света се ражда с нарушения в митохондриалните гени, които могат да причинят болести. В САЩ също се обсъжда тройното родителство, но все още то не е легализирано.

Новините

Най-четените