"Компромисът, който можем да направим със здравето, е единствено образованието. По опреден ред учениците от 5-12 клас ще почнат да се върнат и на присъствено обучение." Това заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция на Националния оперативен щаб във връзка с разпространението на COVID-19 и противоепидемичните мерки.
Борисов се появи изненадващо на срещата с медиите на НОЩ, за да даде информация от срещата с министрите и здравните власти за отпускането на мерките, като той обяви, че дискусията е била напрегната.
Премиерът заяви, че е бил информиран подробно относно новия щам на вируса и спрямо това е било преценено, че ситуацията ще се следи внимателно до 31 януари.
"Оптимизмът във всички нас много рязко докторите го опровергаха. Въпреки пълния локдаун от месеци във Великобритания, продължава да се качва броят на заразените и на починалите", каза още Борисов.
Относно претенциите на ресторантьорите премиерът заяви, че прави впечатление, че от 30 000 заети, едва около 6000 са кандидатствали за помощ от държавата.
Той посочи още, че ще бъде проблем ако разхлабването на мерките за учениците, фитнесите и спорта, доведе до по-висок брой на новите случаи.
"Яслите, градините и учениците до 4 клас не повишиха заболеваемостта. Дай Боже, така да е и с по-големите ученици", отчете премиерът.
Борисов уточни, че първо ще се отхлабят мерките за учениците и ако това не доведе до нов ръст, предвид новия щам, ще се мисли вече за отхлабване на други мерки.
"Довечера ще говорим с хората от Европа, виждате, че там напрежението расте. Само си представете, че днес обявим това нещо, което е в Германия, Холандия, Испания, Белгия", коментира Борисов, напомняйки, че в чужбина на места има въведен и вечерен час.
Той напомни също така, че удължаването на мерките след 31 януари означава, че близо 100 милиона допълнително трябва да се дадат за неработещите бизнеси.
"Все още, макар и с доста по-забавен темп имаме смъкване както на заболеваемостта, така и на положителността на тестовете, така и на смъртността и приетите в болници", коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му в момента България е на 27-мо място по заболеваемост от коронавирус в ЕС и на шесто на Балканския полуостров. По показател смъртност страната ни е на 9-о място в ЕС и на първо на Балканите. Доц. Кунчев уточни още, че за последната седмица най-висока е заболеваемостта във Враца, а най-ниска в Разград.
Според доц. Кунчев страната ни запазва тренд на намаляване на стойностите, но не трябва да се подхожда твърде оптимистично.
"На този фон случващото се в Европа не е оптимистично. Снощи се проведе заседание на Европейската научна платформа с участие на Урсула фон дер Лайен. Изключително притеснителна е ситуацията във Великобритания и Ирландия", коментира той.
Кунчев предупреди също така, че новият вариант на вируса от Великобритания се разпространява бързо, като там вече заема 75% от новите случаи. Той наблегна на това, че става въпрос по-скоро за нов вариант, а не на нов щам.
"Добрата новина е, че той не води до по-тежки заболявания, но пък се разпространява по-бързо. Това означава, че заразността му е по-голяма. В момента във Великобритания 10 души заразяват 27", заяви още Кунчев.
Директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов обяви, че новият вариант на COVID-19 вече е в България.
"Дадохме за секвенция още в края на ноември първите 4 проби от българи, дошли от Англия. Макар и още да нямаме излезли резултати от централната лаборатория смятаме, че този щам вече е в България и за съжаление ще започне да набира скорост. Именно затова смятаме, че трябва да бъдем много по-осторожни и по-внимателни. Трябва да спазваме мерките", каза още Балтов.
Председателят на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски предупреди, че новият вариант на вируса може да не е доказано тук, но той има потенциала да доведе до пренапрягане на здравната система.
"Има едно много интересно изследване на Кембридж, което даде много интересна графика за сравнение между новия и стария щам на коронавирус. Ако имаше вариант, който е с 50% по-голяма смъртоносност, то смъртността се увеличава само един път, а при ако имаме щам, чиято заразност е по-висока с 50%, смъртността се увеличава няколко пъти", коментира той.
"Пикът на вируса е бил на 23 ноември 2020 с с 667 на 100 000 души заболеваемост. Към вчерашния ден заболеваемостта беше 108 на 100 000. Това е три пъти по-ниско от пика на заразените", разкри ген. Мутафчийски.
"1,2 на 100 000 е била смъртността към октомври. На 08 декември е бил пикът с 12 на сто на 100 хиляди души", заяви още той.
Внимателно трябва да се говори кога и какво трябва да се разхлабва, коментира ген. Венцислав Мутафчийски.
Според здравния министър проф. Костадин Ангелов продължава да се запазва трайна тенденцията неколкократно в пъти по-голям брой излекувани от потвърдените случаи на заразени с COVID-19.
"По отношение на заетостта на болничните легла на национално равнище тези за неусложнени пациенти към 21 януари е 29%. Най-висока заетост на леглата се наблюдава в София област, следвана от София-град", обяви още той.
"За 21 януари - 8 052 са изследваните проби, от които 46 % с PCR тестове или 3 676, 4 376 са с антигенни тестове. Новите случаи са 482, от които 62 % с PCR тестове - 302 и 180 с антигенни тестове. 51 са новохоспитализираните. 53 години е средната възраст на новодиагностицираните. 16 лица са под 19 години. 213 409 е общият брой на заразените. 3 220 са в лечебни заведения. 327 са в интензивни структури. 4 600 е броят на излекуваните. 37 са починали. 8651 е общият брой на починалите. 72 години е средната възраст на починалите. За последното денонощие са регистрирани 29 нови случая на 7 лекари, 9 медицински сестри, 9 санитари и 4 друг медицински персонал", обобщи Ангелов.
По думите му общият брой на положителни случаи на коронавирус при медицинския персонал от началото на пандемията е 9339, като 989 са на домашно лечение, 89 са хоспитализирани, на интензивно лечение са 7, от които 5 в София-град, 1 в Шумен и 1 в Сливен. Излекуваните до момента медици са 8161.