Главният държавен главен инспектор доц. Ангел Кунчев се притеснява повече от южноафриканския щам на коронавируса, отколкото от британския такъв. Причината е, че южноафриканският предизвиква "по-тежко заболяване, има по-голяма смъртност и при него намалява средната възраст".
Това коментира самият Кунчев в ефира на Nova. Той посочи, че южноафриканският щам все пак е по-слабо разпространен от британския. Според него резултат са дали по-сериозните мерки в много държави. В България ще се проведе изследване, което също да провери за наличието на този вариант на коронавируса.
Специално за ваксината на Moderna имало данни, че антителата срещу южноафриканския вариант са 6 пъти по-малко от тези за най-често срещания COVID-19, но главният здравен инспектор подчерта, че ваксинираните със сигурност ще са по-предпазени, особено от по-тежко прекарване на заболяването.
Същевременно у нас при насочено изследване на хора, завърнали се от Великобритания, са открити 8 души, заразени с британския щам.
Доц. Кунчев обясни отказът на властите от предпазване с шалове, яки и шлемове с това, че те не могат да спрат заразяването с новия щам, който е с по-висока концентрация в горните дихателни пътища - между 10 и 100 пъти по-голяма, и се предава по-лесно.
"Ако британският вариант на вируса продължи да се разпространява с този темп, можем да очакваме, че в края на март може да има увеличение на неговия дял в България и отражение върху заболеваемостта и смъртността", коментира Кунчев.
Той препоръчва обикновена маска да не се носи над 2-3 часа, защото в противен случай се навлажнява и става пропусклива.
Здравният инспектор посочи, че макар "никой в нищо да не е сигурен", по досегашните наблюдения няма потвърждение, че училищата са "страшни огнища". Той предупреди, че заведенията, които възнамеряват да отворят на 1 февруари въпреки забраната, ще бъдат санкционирани, защото научните проучвания показвали, че риска от посещението на такива е налице.
"Те (бел.ред. работещите там) наистина трябва да получат някаква помощ, но това не трябва да е за сметка на човешкото здраве", коментира доц. Кунчев.