Кметът на София Васил Терзиев предупреди за предстояща криза с боклука в столицата.
"Скъпи софиянци, готвят ни следващата криза. По-голяма от тази с транспорта. Този път залогът е половин милиард лева, които трябва да бъдат похарчени прозрачно и отговорно през следващите 5 години!, написа кметът от профила си във Facebook.
Той обяснява, че тази година изтичат седем договора за сметосъбиране в 20 района на София. Цели квартали са заплашени да бъдат "затрупани с боклук", ако не бъдат обявени обществени поръчки навреме.
По думите му изборът на нови фирми за сметосъбирането в София се бави, защото подчинената на финансовото министерство Агенция по обществени поръчки не е дала задължителното си становище, въпреки че Столична община е предоставила всички необходими документи от месец и половина.
"По закон те трябваше да приключат проверката на 9 април. Не го направиха", казва Терзиев. "Изпратих две писма до министъра на финансите Теменужка Петкова. Днес изпратих и трето - с настояване процедурата да бъде придвижена в срок до 3 дни. Ако няма реакция, ще сезирам Сметната палата и Народното събрание."
Терзиев обяснява, че става въпрос за общо 500 милиона лева за срок от 5 години. Той смята, че има хора, които не искат тези пари да се управляват прозрачно и почтено.
"Софиянци заслужават чист град и ясни правила. Ще защитим интереса на града. Просто искаме едно: Министерството на финансите да си свърши работата и да престане да ни бави", завършва Терзиев.
••• Вижте тук друга актуална новина от деня: