Меркел е виновна

На драмата, разиграла се в българските медии в последните дни могат да завидят и в Холивуд, и в Боливуд, и дори сценаристите на латинамериканските сериали. За пореден път името на Кристалина Георгиева се завъртя в битката за ООН, а ориентирането в медийната буря, която последва, е изключително трудно.

Неоспорими в момента са само следните факти:

Петото неформално гласуване предстои на 26 септември, а през октомври Съветът за сигурност трябва да избере кого предлага на Общото събрание на ООН за одобрение. Страните членки на Съвета за сигурност с право на вот са: Ангола, Египет, Испания, Япония, Малайзия, Нова Зеландия, Сенегал, Украйна, Уругвай, Венецуела, както и петте постоянни страни членки с право на вето - САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай.

За да бъде избран един от кандидатите трябва да получи поне 9 гласа за и нито един глас против от петте постоянни страни членки. Ясни са и резултатите от първите четири неформални гласувания. След последното начело е португалецът Антонио Гутериш с 12 "за", 2 "против" и 1 "без мнение".

"Ирина Бокова е първа сред жените", усилено настояват от лагера на Бокова, облягайки се на мантрата, че новият генерален секретар трябва да бъде жена от Източна Европа. Гласуванията до момента обаче не потвърждават тезата, че за поста ще бъде предпочетена непременно жена. Нито една от петте кандидатки, останали в надпреварата, не получава заветните 9 гласа.

Някъде тук се появява Меркел, която настоява България да смени своята кандидатура.

Как точно Меркел привлече за свой съюзник унгарския премиер Виктор Орбан остава загадка, но може би самият Орбан ще ни просветли по въпроса при посещението си у нас във вторник, когато според източниците на няколко български медии се очаква премиерът Борисов да обяви кандидатурата на Георгиева.

Кое точно е надделяло при избора на Георгиева, е трудно да разберем. Сред трите страни, които ще внесат кандидатурата на Меркел обаче освен Унгария са още Хърватия и Латвия, при която хипотезата за обща ЕНП кандидатура се пропуква, защото там управляват Зелените. Важен детайл е, че нито една от четирите споменати страни няма право на глас в Съвета за сигурност.

"Меркел е убедила Путин", съобщиха част от медиите, "Русия отказа подкрепа за Георгиева", обявиха другите.

В съобщението на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обаче се казва единствено, че "издигането от една държава на кандидатура за поста генерален секретар на ООН е изключително и суверенно решение единствено на самата страна", което на ниво текст не е позиция на Москва "за" или "срещу" кандидатурите на Ирина Бокова и Кристалина Георгиева, но на дипломатически език е ясно послание, че се поддържа кандидатурата на Бокова.

Смяна в движение на кандидатурата за висок международен пост е мач, който Борисов вече е играл - през 2009 -та замени Румяна Желева именно с Кристалина Георгиева като българска номинация за еврокомисар.

Друг важен детайл е фактът, че при кандидатурата на Бокова кабинетът Борисов потвърди с известно колебание решението на правителството на Орешарски - и то до известна степен под натиска на АБВ, която обаче вече не е част от управляващата коалиция.

И ако кандидатурата на Кристалина Георгиева за поста остава в сферата на догадките, а самата тя, както и ЕК, и МС отговарят уклончиво на въпроса, то от щаба на Бокова преминаха в атака. Самата Бокова за първи път изказа официална позиция по въпроса, а Красимир Каракачанов, Кристиян Вигенин и Соломон Паси буквално се хвърлиха на амбразурата.

Освен вечната теза за "жената от Източна Европа", в "спонтанна реакция" откриваме и нова математика: според Соломон Паси например с петата си позиция на последното гласуване Ирина Бокова е затвърдила "своето трето място, като в същото време тя е на първо място от всички жени, далеч пред всички останали кандидатки". 

Това, разбира се, напомня стария виц от епохата на Студената война, според който американец и руснак се надбягвали, и американецът победил.

Съветските медии отразили състезанието така: "Нашият представител се класира на второ място, а американецът завърши предпоследен".

Красимир Каракачанов, типично в стой стил преначерта историята, географията, и дипломацията. А в суматохата се включи и Илияна Йотова, която оплете в едно и Турция, и Сирия и ген. Румен Радев. Междувременно сайтът на Валерия Велева откри свои източници в кабинета, според които Борисов ще изчака и петото неформално гласуване на 26 септември, преди да вземе решение.

Докато чакаме да разберем чий източник в кабинета е по-информиран обаче няма как да не си зададем следния въпрос: ако правителството смени номинацията си за генерален секретар на ООН, кой е фаворит за поста на Георгиева в ЕК?

Докато в ГЕРБ все още обмислят кандидата си за президент, търсенето и на кандидат за еврокомисар превръща задачата в уравнение с много неизвестни.

#1 цезар 11.09.2016 в 20:30:14

много точно, най- интересното е, че през цялото време, когато отразяваха представянето на Бокова, в главата ми непрекъснато изкачаше фразата от виза, който е цитирал автора: нашия състезател се класира на престижното второ място, а американеца завърши предпоследен

#3 volodia 12.09.2016 в 16:11:15

Великодържавната говорителка на Кремъл открито защитава и подкрепя руския кандидат за генсек на ООН - Бокова, иронично наричайки я "българския кандидат".

#6 Люба6а 12.09.2016 в 18:46:34

комунистически мутри на всяка страница,комунистически мнения за всичко и за всеки!хак ви е роби чалгарийски-мрете

Новините

Най-четените