1. Резултатите имат значение.
Често пъти може да сте чували, че не победата е важна, а насладата от самото занимание. Еднакво добре ли обаче се чувствате при успех и поражение? Победителите успяват, а загубилите – не. Във футбола победителите получават повече от всичко. Играта е състезание и точно така стоят нещата в живота. Да кажеш на децата, че резултатът е без значение е като да им обясниш, че парите нямат значение. Разбира се, не можеш да успееш без да си усетил горчивия вкус и на поражението, но нищо не може да се сравни с триумфа.
2. Зависиш от работата на останалите, както и те от твоята.
Това не е урок за отборната работа, а универсален такъв. Ако играчите не играят добре, обвиняват треньорите. Когато те не се справят, виновни са изпълнителните директори. Какъв е смисълът да имаш топ нападател, когато не разполагаш с добри халфове, например? Няма значение каква част си от организацията, защото нечия работа зависи от теб. Така е и в живота.
3. Трябват талант и сърце.
Понякога да си добър просто не е достатъчно. Може да имаш вроден талант, но когато нямаш мотивация, никога няма да го реализираш напълно.
4. Всичко може да приключи изведнъж.
Една нелепа контузия може да срине всичко, да убие мечта и да срине години усилия. Или да сложи край на бляскава кариера. Никой не е подготвен за подобна развръзка, но такива неща се случват както на терена, така и в живота. Дали съдбата е справедлива? Вероятно не.
5. Ако не успееш от първия път, опитай пак.
Само един печели шампионата и това значи, че останалите трябва да се примирят с поражението. Предават ли се обаче? Не. Откриват какво са сбъркали, поправят го и опитват отново следващия сезон. Провалът е само временен проблем.
6. Ако не се предаваш, можеш да постигнеш всичко.
Безброй са историите за футболисти, на които им казват, че никога няма да постигнат нещо, защото не са талантливи, физически слаби са и нямат необходимите качества, но те накрая затварят устата на всички. Не е гарантирано, че всеки, който не се предава, ще успее, но си струва да се опита.
7. Победата изисква отборна работа.
Първото нещо, което учат децата в школите, е, че във футбола побеждаваш и губиш като отбор. Така е и в живота. Ако не работиш добре с останалите и се опитваш да правиш всичко сам, най-вероятно ще се провалиш.
8. Не можеш непрекъснато да побеждаваш.
Има ли отбор, който никога да не е допускал поражение? Няма никакво значение колко си добър, защото ще дойде момент, в който ще загубиш и трябва да си подготвен за това.
9. Научи се да поставяш цели.
Играчите на топ ниво искат да печелят още повече слава, пари и трофеи. Останалите искат да стигнат до върха. Поставянето на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели е в есенцията на футбола. Започва се от индивидуалните задачи на тренировка, минава се през отборните за предстоящия мач и се стига до тези за целия сезон. От първия ден, в който дете започва да тренира футбол, то си поставя цел без дори да я осъзнава. Процесът никога не свършва.
10. Нищо не е вечно.
Героите се раждат и умират на терена, а легендите постепенно избледняват. Звездите в тима залязват, за да има място други да изгреят. Последните стават първи и обратното. Това ни учи да се наслаждаваме, когато сме на върха, защото рани или късно ще слезем. Кариерата на играч много наподобява човешкия живот. Тъжно е, когато някоя икона слага край на кариерата си, или когато някога страховит отбор се лута из долните дивизии, но такива неща се случват.