Бордо – Рен 1:1, 4 февруари 2017 г.
Във футбола това се явява ден на голяма компютърна излагация. В 44 минута часовникът на съдията Себастиен Десиаж започва да вибрира, че топката е влязла във вратата на Бордо. Само че реферът отлично вижда как вратарят Седрик Карасо играе с нея пред голлинията, макар и единият му крак да е стъпил във вратата. Арбитърът решава да се довери на собствените си очи, вместо на технологиите. И съвсем правилно! От техническото обслужване на GoalControl обясняват сконфузено, че системата им се бъгнала?! Причината се оказва в цвета на фанелката, гащетата и чорапите на вратаря – флуоресцентно жълти. Компютърът взел единия му чорап за топката и отчел гол...
Марсилия – Лион 0:0, 18 септември 2016 г.
Френският философ Рене Декарт е живял през 17-ти век, но намират начин да го намесят във футбола и новите технологии. Това се случва на 18 септември миналата година, когато на „Стад Велодром” играят Марсилия и Лион. В хода на мача е забелязано тотално разминаване между картината, която показват телевизионните камери и системата GoalControl. При един от ударите във вратата се вижда, че топката е преминала голлинията с огромна част от обема си. А в същото време GoalControl отчита, че кълбото е вътре най-много наполовина! Според техническите характеристики на GoalControl, системата може да сбърка само с един сантиметър. Но тук очевидно грешката е доста по-голяма. Така и не е дадено смислено обяснение къде е проблемът. Най-смешно прозвучава коментарът на бившият футболен съдия Жоел Киню, известен у нас с неотсъдената втора дузпа за България в полуфинала срещу Италия на световното през 1994 г. „Тази система вече се е доказала, и според философията на Рене Декарт ние ще трябва да й се доверим”, разяснява Киню пред смаяните слушатели.
Сампдория – Дженоа 2:1, 23 октомври 2016 г.
В дербито на Генуа минала есен гаф прави системата HawkEye, която използват в италианската Серия "А". В 39 минута удар с глава на аржентинеца Матиас Силвестре рикошира в гредата и се връща обратно на терена, най-малко на 30 см от голлинията. Няколко секунди по-късно съдията Паоло Талиавенто спира играта и отива да се консултира с четвъртия арбитър. Мачът продължава след минута неловко прекъсване... По-късно се разбира, че шест от седемте часовника на съдиите и дежурния наблюдател, свързани със системата, са отчели отбелязан гол. Единствено устройството на главния рефер не избръмчало! Но по радиостанцията Талиавенто веднага е информиран от помощниците си, че електрониката настоява да бъде признат гол за Сампдория. „Помислих си: Аз ли не видях добре, или камерата?”, споделя след това съдията. Системата е проверена още на полувремето. От футболната лига се измъкват с обяснението, че уж станало някакво „късо съединение”. Но подобни инциденти могат да доведат до зачитане на несъществуващ гол, особено ако топката е по-близо до линията или някъде върху нея. А нали точно за това беше въведена електрониката?
Емполи – Киево 0:0, 23 октомври 2016 г.
И докато сигналът за гол на Сампдория срещу Дженоа правилно не е зачетен от рефера Талиавенто, в същия ден друг италиански арбитър се оказва много лошо излъган от системата HawkEye. Съдията Фабио Мареска ръководи двубоя от Серия А между Емполи и Киево. В 22 минута Гамберини от гостите отправя удар към вратата на Емполи, избит с ръка от стража Скорупски. На повторението по телевизията се вижда, че топката е вътре и трябва да бъде признат гол за Киево. Само че часовникът на Фабио Мареска така и не почва да вибрира. Решил да се довери на техниката, реферът продължава играта. Футболистите на Киево дълго оспорват решението му, но арбитърът се оправдава с компютъра. Какво се случва всъщност? Системата отчита, че топката е минала с почти пълния си обем голлинията, но 7% от него така и не са влезли вътре. Но въпросните нищожни проценти са заложени технически в HawkEye като „допустима грешка”. „Ще трябва да се доверим на системата, ако не искаме да останем с впечатлението, че Киево беше ощетен от електрониката”, коментира спортният всекидневник „Гадзета дело Спорт”.