Един от най-известните еротични сборници на великолепната Анаис Нин, получава второ издание у нас и всеки, който е почитател на хубавата литература, трябва да го е прегледал поне веднъж. В него ще откриете всичко – от интимности и откровена сексуалност до доста по-скандални истории за различни сексуални практики. Но най-важното – Анаис Нин пише чувствено, вкусно и добре. И е перфектна за едно задъхано юлско лято.
Ако до този момент не сте имали време за тази прекрасна класика на майстора на американската проза Труман Капоти, Евро 2016 е перфектното извинение да се потопите в света на Холи Голайтли. Един от най-известните женски персонажи в литературата закусва с перли, малка черна рокля и чаша дълго кафе пред Tiffany’s в Ню Йорк и мечтае за великолепен и луксозен живот. Нейната история пък е представена през очите на мъж, който е влюбен в нея. Мечтателна, романтична, приятно похотлива и дори малко снобска, книгата на Капоти не е оставила никой безразличен. Както и прекрасната киноадаптация по нея. Но все пак книгата винаги трябва да е първа.
Най-известната книга на американския писател и хуморист Том Робинс е издадена у нас преди години, но някак остава в периферията на нещата, които трябва да се прочетат. Преди време тя беше преиздадена под името „Натюрморд с Кълвач“. Независимо кое издание ви попадне, романът на Робинс е задължителен. Той е като модерна, забавна и шантава смесица от „Рапунцел“, „Алиса в Страната на чудесата“ и „Майстора и Маргарита“. В нея имаме Бърни Кълвача, една принцеса, в която той е влюбен, истории за Луната и три реални рецепти за направата на бомби. „Бърни Кълвача“ е едно от скритите съкровища на модерната литература, което може да си причините с удоволствие това лято.
Когато говорим за наистина добри класики, има една, която всеки човек трябва да е чел. И това е ненадминатият роман на Булгаков. Самата книга отлежава години, скрита в пода под един скрин в дома на автора, преди да бъде публикувана. Само преди няколко години у нас излезе и пълната, нецензурирана версия на романа. При това с прекрасни твърди корици. „Майстора и Маргарита“ е смесица от митология, религия, малко фентъзи и романтика. В него има всичко, което един почитател на хубавото четене и писане, би искал да открие. Също така, има и котка, която говори и гола вещица, която лети.
Един от най-добрите романи на британеца Иън Макюън е прекрасно четиво за лятото. Не просто защото разказва драматична любовна история, която преминава през годините на Втората световна война, а и заради прекрасния език на своя автор. Филмът по книгата също е задължителен. Номиниран за седем награди „Оскар“ и с една спечелена статуетка, той е прекрасно кино. Но книгата винаги е първа. А в някои от родните книжарници може дори да я намерите и в оригинал на английски.
В началото на миналия век Дафни дю Морие става известна като хорър автора, в чието писане се влюбва самият Алфред Хичкок. Той филмира две от най-известните й творби – „Птиците“ и „Ребека“. Третият толкова популярен роман на британската авторка е „Братовчедката Рейчъл“ и подобно на останалите й творби е пълен с готика, мрачни интриги и изненадващ финал. Историята разказва за мъж, тръгнал да отмъщава на своята братовчедка Рейчъл, тъй като вярва, че тя е виновна за смъртта на негов близък. И този роман на Дю Морие очаква своята киноадаптация, която трябва да се появи догодина. А преди това вие ще имате време да се потопите във вълнуващия готически свят на неговата авторка.
Всеки уважаващ себе си книгоман е чел поне едно нещо на Джейн Остин, затова ние не ви предлагаме творбите й в оригинал. По-добре вижте адаптациите. Четирима известни британски автори са поканени да се включат в така наречения „Проектът Джейн Остин“, в който всеки един от тях може да преразкаже някоя нейна история в съвремието и по свой начин. У нас, освен тази, са издадени и „Разум и чувства“ и „Ема“. Ние препоръчваме Вал Макдърмид, защото е модерната Агата Кристи. В нейните романи има криминална нишка и много мистерия. Този не остава по-назад, пък и е прекрасен и различен поглед към една от по-малко известните класики на мадам Остин.
Една от новите книги на родния пазар, която е много добър вариант за дългите вечери и топлите дни. Дебютът на Ема Хийли й носи популярност и доста награди, не случайно. Тя разказва мистериозната и леко тъжна история на Мод – възрастна жена с деменция. Тя не знае защо купува само компоти от праскови или защо непрекъснато губи ключовете и забравя чая си. Но Мод знае едно – нейната приятелка Елизабет е изчезнала. Въпреки че всички се опитват да я убедят в противното, тя се впуска в търсене на единстения човек, за когото има ясен спомен в ума си. В духа на филма „Мементо“, който изследва по един изключително любопитен начин човешкия ум и памет, и „Елизабет е изчезнала“ носи този дух. Трогателна, мистериозна и вълнуваща, книгата е перфектна за сезона.
Един от критиците на The New Yorker казва, че всеки, който обича литературата, трябва да е чел поне едно нещо от Дона Тарт. Американката е модерното олицетворение на добрия роман. Повечето хора веднага препоръчват носителя на „Пулицър“ – „Щиглецът“, но ние ви предлагаме да видите прекрасния й дебют „Тайната история“. Книгата разказва за затворено общество студенти, които извършват престъпление, без да са го желали. Високият стил на Тарт и фактът, че базира случките, местата и хората в романа си на собствените си колежански години, преминали в компанията на хора като Брет Ийстън Елис, авторът на „Американски психар“, и Джонатан Литъм, са онова, което прави тази книга двойно удоволствие.
Италианският актьор и писател Фабио Воло пише романа си „Първите утринни лъчи“, като решава да го разкаже от името на жена. И му се получава адски добре. Сигурно само режисьори като Педро Алмодовар и Уди Алън, разбират жените толкова добре, колкото Воло. Историята разказва за еротичното приключение на жена на средна възраст с монотонно ежедневие. Почти няма човек, който да не се влюби в писането на италианеца. А това, спокойно можем да кажем, е най-женствената му книга.