Какво е общото между Ювентус, Аякс, Порто, Бенфика, Селтик и Марсилия?
Очевидното е ясно - шест славни европейски клуба с много титли на страните си, а четири от тях актуални шампиони съответно на Италия, Холандия, Португалия и Шотландия.
Носители на общо 12 европейски титли и... останали зад борда още в груповата фаза на Шампионската лига през настоящия сезон.
Като добавим към тях и някогашния носител на Купата на УЕФА - Наполи, който също не успя да се добере до осминафиналите, резонно можем да обобщим, че първата фаза на Лигата беше интересна и поднесе изненади.
В повечето групи интригата за това кой ще продължи се запази до последния 6-ти рунд, а където това бе ясно, борбата се измести за лидерската позиция, която дава известно предимство при жребия.
От приетите за топ 5 сили в европейския футбол, освен Италия, която се прости с двама от представителите си, и Франция с един, кръв пусна и Испания.
Силният през миналата кампания в Примера отбор на Реал Сосиедад успя да спечели само точка в компанията на Манчестър Юн, Леверкузен и Шахтьор.
Иначе останалите три гранда от Испания доминираха и оглавиха групите си, като особено убедителни бяха Атлетико и Реал.
Звездата на "кралете" Кристиано Роналдо влезе в историята като първият футболист с 9 попадения в груповата фаза, а съседите от Атлетико играха феърплей до последно и изхвърлиха Порто, давайки път на руския Зенит.
Питерци записаха (анти)рекорд, пробивайки напред с немислимите 6 точки, а в последния кръг претърпяха погром с 1:4 като гости на Аустрия Виена.
Съседите от Гърция и Турция придвижиха участниците си напред сякаш отново да ни покажат колко далеч сме от истината.
Олимпиакос и Галатасарай се нуждаеха от победи в последния кръг и докато тази на пирейския тим срещу Андерлехт бе очаквана, то Чим Бом проби с много снежна драма и късно 1:0 в доиграването срещу Ювентус.
Празникът си заслужаваше, а победата прати турците на осминафинал за втора поредна година.
Но най-драматично беше в Неапол. Къде другаде, ако не в града на Бокачо и... Марадона?
Наполи и хиляди по трибуните на "Сан Паоло" плакаха след въртележката в групата на смъртта.
Неаполитанците победиха Арсенал с 2:0, но късен гол на Кевин Гроскройц за Дортмунд в Марсилия донесе успеха на вестфаленци и отборът на Рафа Бенитес отива в Лига Европа, въпреки че завърши с равен брой точки с англичани и германци.
При това положение се смяташе головата разлика между трите отбора, която изглеждаше така - Дортмунд 6:5, Арсенал 4:4, Наполи 5:6.
Двама българи играха в груповата фаза, но и двамата напуснаха борбата безславно.
Иван Иванов и Базел постигнаха две победи срещу Челси, но в последния кръг загубиха от Шалке, а българският национал получи червен картон.
ЦСКА Москва на Георги Миланов остана последен, като не успя да се пребори поне за Лига Европа в компанията на чешкия Виктори Пилзен.
Иначе в тази група Байерн М. и Манчестър С. изглеждаха безспорни, а актуалните първенци на Европа взеха първото място единствено по голова разлика.
Груповата фаза на Шампионската лига през този сезон ще се запомни и с доста инциденти с фенове около мачовете.
Обичайните заподозрени Наполи и Марсилия не стига, че попаднаха в една група, а немско-английската им компания от Борусия Дортмунд и Арсенал направи взривоопасен почти всеки от двубоите в потока.
Най-много ексцесии имаше на директните сблъсъци между италианци и французи.
Напрежение беляза и мачовете между Селтик и Аякс, но за радост нямаше тежко пострадали.
УЕФА на няколко пъти се намеси със сериозни глоби, а най-тежко наказание отнесе ЦСКА Москва заради расистките скандирания на привържениците на "армейците" срещу Манчестър Сити.
В понеделник е жребият за осминафиналите, а в края на февруари борбата продължава.