Двамата най-скъпи футболисти в света - Кристиано Роналдо и Гарет Бейл, вдигнаха трофея в Шампионската лига миналата година, но не могат да се преборят с игото на Барса в Испания. Около тях също има немалко скъпи трансферни придобивки, но Реал е "втора цигулка" в момента.
Срещу Барселона в събота стартовият състав на "кралете" е струвал близо 500 милиона евро. Резултатът? 4:0, но не в полза на този суперотбор.
Барса си осигури мегакласа с покупките на Неймар и Суарес. Двамата решават мач след мач, но и струват скъпо - те са футболисти №2 и №3 в света по трансферна цена. Неймар струва 86 милиона евро, а Суарес - 93.
И при тези асове, Реал и Барса дори не са сигурни, че някой от тях ще е шампион. Не и докато нахънатият и явно много способен тип Диего Симеоне твори чудесата си с Атлетико.
ПСЖ няма такива проблеми във Франция. Не и когато на терена са Златан, Кавани, Верати, Пасторе, Тиаго Силва... Хора за над 350-400 милиона евро.
В Байерн резерви са Хави Мартинес и Мехди Бенатиа, струващи общо 68 милиона евро. Франк Рибери също трудно ще влезе в състава, дори да е здрав. Тази скъпа селекция, гарнирана с добри собствени кадри, е конкурентна в Европа вече сезони наред и това няма да се промени скоро.
Волфсбург обещаваше да е конкурент в Бундеслигата и похарчи сравнително сериозни суми, но... няма шанс.
Дортмунд на Клоп два пъти прегази Байерн и му взе титлата, но колосът бързо възстанови статуквото... като взе най-добрите играчи от Борусия. И не само тях - Байерн има финансова мощ да си купи когото поиска.
Без мега трансфери тип "Сити" или "ПСЖ", Ювентус наложи доминация над италианския футбол.
В Англия в събота само крилата на Сити струваха близо 150 милиона евро. Кевин де Бройне е най-скъпото попълнение в този луксозен състав, но ето, че Сити не е застрахован от загуби - 1:4 от Ливърпул, а и 1:4 от Тотнъм преди 4 кръга.
Да не говорим за Челси, където Моуриньо опита миналия сезон да играе "умряла лисица". Тимът му бил "малко конче"... Всъщност си е направо расов състезателен жребец, като стартовият му състав в първия кръг срещу Суонси струваше над 400 милиона евро. А Челси е във втората половина на таблицата.
Юнайтед е длъжен да направи силен сезон, след като за година Ван Гаал похарчи половин милиард евро. На скамейката в периферията на отбора са хора като Маруан Фелаини, за когото бяха платени абсурдните близо 40 милиона.
В същото време Джейми Варди, купен в Лестър от четвъртодивизионния Флитууд за 1,2 милиона лири, вкара в 10 поредни мача и е начело при реализаторите. А Лестър води в класирането на Висшата лига!
Ливърпул на Брендън Роджърс през сезон 2013-2014 г. можеше да стане най-евтиният шампион на Висшата лига в ерата на шейховете и Абрамович, като съставът бе събран едва за 117 милиона лири. Но изгуби титлата за сметка на Сити два кръга преди края.
Снимка: Reuters
В Русия Зенит прави удар след удар на трансферния пазар, като само Хълк и Витцел струват 86 милиона евро. Клубът се стабилизира в Шампионската лига и е почти неизменно в елиминациите (този сезон вече си го гарантира), в Русия се бие с ЦСКА за титли и като цяло инвестициите са оправдани поне откъм трофеи и статут.
В Турция грандовете харчат малко по-разумно от предишни години, но и личи по резултатите. Фенербахче, Галатасарай и Бешикташ не могат да се мерят с топ отборите в Шампионската лига, че дори и в Лига Европа.
Снимка: Getty Images
Гърция е отличен пример за това как парите играят и печелят на терена. Олимпиакос харчи несравнимо повече от конкуренцията, като и това лято взе играчи като Браун Идайе (към 6 милиона евро), Андреа Пардо, Ернани и Лука Милоевич - по около 2 милиона евро. В клуба през годините играха звезди като Ривалдо, но грандът от Пирея си знае защо: Несменяем шампион на Гърция, редовен участник в групите на Шампионската лига, стигна и до елиминации там преди 2 сезона.
У нас този сезон примерът е отличен. Лудогорец е дал към 7 милиона евро за играчи от ранга на Клаудио Кешерю (вляво), както и бразилски перли с огромни заплати и трансферни суми. Но начело е Левски, където се привличат само свободни агенти.