В момента правилникът казва, че центърът трябва да се изпълнява с удар по топката напред. От Евро 2016 може да се сложи начало на играта с всяко движение на топката, дори и назад.
Реферите вече ще могат да „гонят” играчи още преди да са излезли на терена. Ако стане сбиване в тунела преди началото на мача, замесените играчи ще получат червени картони. Отборите ще имат възможността да ги заменят с футболисти от резервната скамейка и двата тима ще излязат 11 срещу 11 на терена, но ще загубят толкова смени, колкото са направили заради наказаните си футболисти.
Ако играч получи контузия след нарушение, за което противникът му е получил жълт или червен картон, то той вече ще може да получи бърза медицинска помощ на терена и няма да трябва да го напуска след това. „Винаги е изглеждало несправедливо, когато отборът, който извършва нарушението, има човек повече на терена”, казва Елъри.
Когато играч иска да смени обувките си, вече ще може да го направи и няма смисъл да чака позволение от главния съдия, да се завърне на терена. В момента правилата повеляват, че играчът трябва да изчака позволение, след което главният да провери обувките му и чак тогава да се завърне. Вече ще може четвъртият, а дори и страничният, да ги провери и футболистът да се завърне по-бързо на терена.
Ако двама играчи са извън терена и единият задържи другия в опита му да се върне по-бързо на терена, според правилата в момента играта се подновява със спорна топка. Вече обаче съдиите ще отсъждат нарушение, което ще се изпълнява от тъчлинията или аутлинията, а ако нарушението е в рамките на наказателното поле – и дузпа.
Ако играч скочи от пейката и блокира удар, в момента се отсъжда непряк свободен удар. Ако го направи човек от щаба (треньор или лекар), играта се подновява със спорна топка. Правилото се променя и ще се отсъжда пряк свободен удар или дузпа, ако нарушението е извършено в наказателното поле.
Ако единият отбор получи червен картон по време на изпълнение на дузпи в момента, то той остава с 10 души и ако се стигне до пълна въртележка, техният най-добър изпълнител – №1 – ще изпълнява вече втора дузпа, докато другият отбор трябва да изпрати за удар от бялата точка най-слабия си – №11. Това гласеше правилото досега. Ако някой от отборите се опита да хитрува по този начин вече, изпълнителите и на двата отбора ще бъдат редуцирани до един и същи брой и превъртането на играчите ще става едновременно и за двата тима.
В момента засада може да се отсъди на две места: на това, в което играчът се намира в момента на паса, и на това, на което е играл с топката. От сега нататък ще се отсъжда засада на мястото, на което футболистът играе с топката, дори това да се случи в неговото собствено поле (например – играчът е в засада в момента на паса, но се връща зад централната линия, за да играе с топката – от това място ще се изпълнява нарушението).
Въпреки че много от отборите във Висшата лига (както и някои в „А” група) слагат емблемите си по флагчетата за изпълнение на ъглов удар, това не е позволено според настоящия правилник. Тази забрана ще бъде премахната.
Съдиите ще бъдат съветвани да използват малко въображение при отсъжданията си и да не бъдат докрай стриктни в решенията си „по буквата на правилника”. Например – според правилника мачът може да бъде прекратен, ако едно от флагчетата за ъглов удар е счупено. Препоръките ще са подобни нарушения да се записват и след това да се съобщават в доклада, а не да се следват буквално.