Няма кой да спре Челси, все същата история за Арсенал: 5 извода от дербито

В 13-ата минута Маркос Алонсо се възползва от отскочилата в гредата топка, стовари лакът в лицето на Ектор Бейерин и вкара отблизо с глава за 1:0. Това ли беше решителният момент в мача? Вижте в галерията. Снимка: Getty Images

1.Съдиите продължават пряко да влияят на мачовете в Премиършип. Техните критерии са меко казано размити. При първия гол за Челси днес Маркос Алонсо удари с лакът Ектор Бейерин. Мартин Аткинсън призна попадението, друг съдия би го отменил – въпросът е, че критериите остават неизяснени и изглежда при различните съдии едни провинения се наказват, а други се възприемат като част от твърдостта на Висшата лига. Феновете пордължават да дискутират усилено докъде е позволена твърдата игра в Англия, но това е нещо, с което самите съдии трябва да покажат, че са наясно.

2.Привържениците на Арсенал вероятно ще се фокусират предимно върху първия гол и удара срещу Бейерин, но така или иначе, Челси просто беше по-добрият отбор в този мач. Срещата нямаше нищо общо с онова 3:0 за Арсенал в миналия двубой между двата отбора, оказало се повратен момент за Челси през сезона - тъй като тогава Конте реши да изпробва схемата 3-4-3 в действие, която донесе невероятния рейд на Челси оттам нататък. Днес доминацията на „сините” беше убедителна и Арсенал твърде рядко я поставяше под въпрос. Снимка: Getty Images

3.Изглежда Челси даже не се напрегна на 100%, за да достигне до победата. Талантът им блесна при гола на Азар за 2:0, но вероятно много повече ще се обсъжда липсата на реакция от страна на Арсенал, след като „топчиите”изоставаха още в 13-ата минута. Голът на Фабрегас след грешката на Чех беше някакъв връх на горчивата ирония, но решаващите моменти бяха далеч преди това. За кой ли път Арсенал не показа достатъчно борбеност и накара легендата на клуба Тиери Анри да заяви след мача: „Не знам дали изобщо Арсенал игра днес. На всички бе ясно какво да очакваме от Челси, но никой не знаеше какво да очаква от Арсенал. Казахме какво не трябва да се прави срещу този отбор на Челси, а те именно това направиха. Не можеш да дойдеш на „Стамфорд Бридж“ и да играеш по този начин. Беше един тежък следобед“. Снимка: Getty Images

4.Арсен Венгер не е прочут с тактическата си изобретателност, но в този мач опита нещо различно. Той се отказа от предпочитаната схема 4-2-3-1 в началото на мача и пробва 4-3-3, която трябваше да даде повече стабилност в центъра с Алекс Иуоби до Окслейд-Чембърлейн и Франсис Коклен зад тях. Идеята сработи донякъде, въпреки получения първи гол. През второто полувреме Венгер искаше да даде по-централна роля на Йозил и затова се върна към 4-2-3-1, отборът се откри твърде много и получи втория гол. Снимка: Getty Images

5.Никой не може да отнеме титлата на Челси. При 12 точки преднина (9, ако Тотнъм спечели днес) 14 кръга преди края, „сините” могат единствено сами да я загубят, ако допуснат някакъв сериозен срив. Срив, какъвто е малко вероятен и какъвто те не са допускали досега през сезона въпреки трудното начало, докато Конте все още търсеше точната схема. Те не позволиха загубата от Тотнъм, която прекрати победната им серия, да се отрази на представянето им след това и мач след мач продължават да простигат своето. Челси е извън евротурнирите този сезон и участва само във Висшата лига и в Купата на Англия. Пътят им към титлата е открит. Снимка: Getty Images