Чили - Италия от 1962-ра - това без съмнение е един от най-грозните мачове не само на световни, но и навярно в историята на футбола. Два убийствени репортажа на италиански журналисти вбесяват домакините. В тях страната е показана като нецивилизована и дивашка държава, а Сантяго - като град отпреди век, с квартали с открита проституция и престъпност, без телефонни линии.
"Тук е ужасно - пише Корадо Пицинели от "Ла Национе". - Хората са масово отдадени на неграмотност, алкохолизъм, бедност... Да се обадиш до Европа струва ръка и крак, а такситата са рядкост като верните съпруги на мъжете в града."
По време на мача е страшно. Първото нарушение е в 12-ата секунда. В 4-тата минута Леонел Санчес от Чили удря в лицето Маскио, а в отговор Джорджо Ферини замахва като луд да го изрита. Първото изгонване е факт - за италианеца. Той излиза от терена чак след 8 минути, в които отборите се бутат и удрят по терена, а се налага полиция да влезе и да го изведе.
Нещата се успокояват за 4-5 минути, в които дори има няколко точни паса. Но всяко единоборство води до напрежение, сблъсъци и спирания на играта.
В 41-вата минута неизбежното се случва. Първо същият Санчес забива юмрук в лицето на десния защитник на Италия Марио Давид, който опитва да изрита топката изпод задника му. Санчес е седнал върху нея да я запази. Италианецът е като разярен бик и тегли няколко шута, но - по топката. Не удря чилиеца. Той става и вкарва чудесен ляв прав - баща му е професионален боксьор, доста популярен в Чили.
Сензационно, съдията Астън не го гони от терена. Марио обаче, разтривайки челюстта си, е взел своето решение. Секунди по-късно една отбита топка на тъчлинията отскача високо към главата на Санчес. Естествено... Шутът е брутален, попада точно в целта. Публиката опитва да нахлуе, полицията спасява Давид, а британският съдия го гони директно.
Италия е с девет души още преди почивката. Домакините печелят с 2:0, а Италия отпада още в груповата фаза. Вестниците на Апенините са бесни, наричайки чилийците "канибали", а съдията - "британски паразит".
Името на Патрик Батистон е свързано с една от най-зловещите контузии в световния футбол. На 8 юли 1982 г. в полуфинален мач от Мондиала в Испания вратарят на Западна Германия Тони Шумахер спира по брутален начин Батистон пред наказателно поле, стоварвайки цялата си тежест върху съперника. Френският футболист губи съзнание, за момент изпада в кома и се разделя с предните си два зъба. Пет години по-късно Шумахер издава автобиография "Начален сигнал", в която описва инцидента, който е един от най-стряскащите и до днес. С право случката получава името Трагедията в Севиля.
Рой Кийн напусна лагера националния отбор на Ирландия след огромен скандал с мениджъра Мик Маккарти по време на световното през 2002 г. Тирадата му бе наистина "забележителна": "Мик, ти си лъжец. Един шибан лъжец и ч.....ия. Не те харесвах като играч, не те харесвам като треньор и не те ценя като човек. Ти си шибан ч.....ия и можеш да си завреш световната купа отзад. Единствената причина, поради която си имах работа с теб, бе, че някак стана треньор на моя национален отбор, а дори не си ирландец, а си английска п...а."
Луис Суарес прави дебюта си за националния отбор на Уругвай на 8 февруари 2007 г. при победа с 3:1 срещу Колумбия и още тогава съдбата дава знак, че предстоят интересни моменти с участието на звездата. Изгонен е в 85-ата минута след втори жълт картон за оспорване на съдийско решение. През 2010 г. Оскар Табарес включва Суарес в състава на Уругвай за Световното първенство в ЮАР. Луис отбелязва първия си гол на Мондиал срещу Мексико в груповата фаза. В осминафинала той вкарва и двата гола при победата срещу Южна Корея с 2:1 и така Уругвай стига до четвъртфиналите за първи път след 1970 г. На четвъртфинала е изгонен в 120-ата минута, защото срещу отбора на Гана, при резултат 1:1, предотвратява сигурен гол, избивайки топката с ръка от голлинията. Отсъдената дузпа е пропусната от Асамоа Гиан. Впоследствие Уругвай побеждава след изпълнение на дузпи с 4:2. Суарес играе за Уругвай и на Световното първенство в Бразилия, където отборът достига осминафиналите. Участието му се запомня най-вече с инцидента между него и Джорджо Киелини в мача срещу Италия от груповата фаза. Луис ухапа Киелини по рамото, след което бе наказан да не играе 4 месеца.
Историята е до болка позната, но и почти 20 години по-късно продължава да е интересна. Конспиративните теории за това какво точно се случва с Роналдо преди финала на Световното първенство през 1998-а между Франция и Бразилия са безброй. Чували сме разкази на съотборници на Феномена и на хора от медицинския щаб на "селесао". Чели сме версиите на таблоидите, а даже има и написани книги по темата. Няколко часа преди бразилците да тръгнат за "Стад дьо Франс" Роналдо почива в хотелската си стая. Според официалната версия, състоянието му се влошило, докато е лежал. Припада, след което е отведен в болница за прегледи. Резултатите не показват нищо притеснително и Роналдо излиза срещу Франция. През целия мач обаче е незабележим и домакините печелят световната титла.
През лятото на 1994 г. Диего Марадона играе на световното в САЩ и вкарва страхотен гол на Гърция. Но след мача дава положителна проба за употреба на ефедрин - точно преди срещата Аржентина - България (0:2). Легендата излетя от Мондиала, а националите сразиха "гаучосите" и се класираха за следващата фаза.
На 22-ри юни 1986-а година на Мондиал 1986 в Мексико Дон Диего извежда Аржентина до титлата, а най-запомнящият се мач е четвъртфиналът срещу Англия. Марадона реализира два гола, които влизат в историята на футбола. Първият - с ръка, става известен като "Божията ръка", а вторият е след спринт през цялото игрище, минавайки шестима английски играчи. След мача Марадона произнася фразата: "Ако е имало ръка, това е била ръката на Бога". От тогава наричат гола "Божията ръка". Второто попадение на Диего Марадона пък е определено от ФИФА за "Гол на века".
На домашния за Англия Мондиал през 1966-а "трите лъва" печелят единствената си световна титла по драматичен начин. На финала срещу Германия резултатът в редовното време е 2:2. Така се стига до продължения. В 11-ата минута на първото продължение Алан Бол центрира, Хърст овладява топката и стреля. Кълбото се удря в напречната греда и тупва около голлинията и е изчистена. Съдията Готфрид Дийнст от Швейцария е несигурен какво да отсъди и се доверява на преценката на своя асистент Тофик Бахрамов от СССР, който зачита гол. Така Англия отново взима аванс във финала, а в историята на футбола се появява един от най-спорните голове, известен като "Голът фантом". Коментарите за това попадение не спират и до днес. Хърст вкарва още едно попадение в последната минута на продълженията и гарантира световната титла на "трите лъва". Той влиза в историята като единственият автор на хеттрик на финал на световно първенство.
Зинедин Зидан бе известен като много коректен футболист, но на Световното първенство през 2006-а не сдържа нервите си след провокация на Марко Матераци. Зизу обезумя и повали италианеца след удар с глава в гърдите. Десетина години по-късно Матераци разкри какво е казал на Зидан. "Беше голяма глупост, но не заслужаваше такава ответна реакция. По улиците на Неапол, Милан или Париж може да чуете по-грозни неща. Майка ми почина, когато бях на 15, така че не бих обидил тази на Зидан. Говорих за сестра му", каза бившият защитник на Интер.
В интерес на истината той нямаше особена вина за автогола. Противниковият играч центрира остро отстрани и защитникът насочи топката в собствената си мрежа в опит да я изчисти. Но зад него връхлита друг футболист на врага, който със сигурност щеше да вкара, ако преди това не се беше получил автоголът. Това са подробности, а историята ще помни трагичната развръзка на онова лошо отиграване по време на световното в САЩ. Защитникът на колумбийския национален отбор Андрес Ескобар е разстрелян в родината си, а куршумите са наказание за нещастния автогол, който си отбелязва в мача със САЩ (1:2). Според първоначалната версия е убит от бесни футболни фенове, заслепени от ярост заради автогола. Впоследствие излизат и други версии за показната екзекуция, според които наркокартелите в страната поръчват убийството на национала, след като губят стотици милиони долари от залози. На погребението на Ескобар се събират над 120 хиляди души...