Разбира се това е водещият показател за централните нападатели. Мората се справя добре, но и летвата не е никак ниско. За три сезона на “Стамфорд Бридж” Диего Коща вкара 52 гола във Висшата лига, като на два пъти се отличи с по 20 при шампионските кампании на тима си. Това прави по гол на всеки 145 минути за престоя на Диего Коща в Челси, а през миналата година той вкарваше на всеки 154 минути. Макар Мората да е едва в началото на кариерата си, той има попадение на всеки 76 минути и ще се опита да задържи добрата си форма. Ще видим доколко ще успее, но в Ла Лига например той може да се похвали с гол на всеки 89 минути игра, въпреки че ряко бе титулярен избор за Реал Мадрид.
Засега Мората е по-прецизен пред гола, реализирайки 67% точни изстрели и е вкарал 50% от възможностите пред себе си. При Диего Коща този показател бе далеч по-нисък – 53% точни изстрели и едва 25% реализирани положения. При чистите положения статистиката им е сходна – Мората е вкарал 62% от тях, докато Диего Коща е успял да реализира едва 37% от головите си ситуации за сезон 2016/17.
В схемата на Конте централният нападател има за цел да включи и останалите играчи в атаката на тима – така беше с Коща, така ще бъде и с Алваро Мората. През миналия сезон Диего Коща е създал общо 7 гола, или по асистенция на всеки 441 минути (и по 1 на всеки 419 за целия му престой в Англия). Мората пък, освен че започна от рано с голове, вече има и 2 асистенции, или по 1 на всеки 229 минути, но предстои да видим дали ще задържи тази отлична форма.
Диего Коща изглежда е бил по деен в атаките на тима си, подавайки средно по 30 паса на мач през 2016/17, от които 75% точни. Мората все пак е близо до този показател със средно 20 подавания на мач, от които 69% точни. Коща обаче е играл по често с топката, отколкото го прави заместникът му – той има средно 12 докосвания повече на мач и 2 повече в пеналтерията на противника спрямо Мората. Диего Коща може да се похвали също с по-голям успех при дрибъла. През миналия сезон той е пробвал средно по 4 на мач и е успявал в 39% от случаите, докато по-високият и тромав Мората има едва 23% успеваемост на дрибъла.
Коща има навика да върши значително повече работа в дефанзивен план, отколкото Алваро Мората. Миналия сезон новата покупка на Атлетико е бил въвлечен в средно по 17 единоборства на мач, записвайки 36% успеваемост, докато за Мората тя е само 28% от средно 14 единоборства на среща. Алваро още не е направил първия си успешен шпагат във Висшата лига, след като се провали при единствения си опит. Диего Коща от своя страна е правил шпагат на всеки 2 мача през 2016/17 с 50% успеваемост.
Наскоро Конте заяви, че Мората трябва да бъде по-агресивен - нещо, което със сигурност не липсваше на тима, когато Коща бе на терена. Борбата на втория етаж е доста важен компонент за футбола на Острова. Мората е по-висок и очаквано се справя по-добре до момента – и двамата имат средно по 5 въздушни двубоя на мач, но Диего Коща е спечелил само 29% от тях, а Мората 44%. Иначе Диего Коща е печелил средно по 3 нарушения за тима си на мач през миналия сезон, докато засега Мората печели средно по 1 на мач.