Трансферна зима 2020: Какво ще пазаруват големите клубове?

Във футбола отново е време за трансфери, но когато говорим за януарския прозорец, понятието „трансферна треска" е силно преувеличено. По традиция този период е спомагателен, а едрите сделки са рядкост.

Да, има и изключения - например през януари 2011 г. Челси взриви пазара с Фернандо Торес от Ливърпул срещу 50 милиона паунда, което към онзи момент бе рекорд за английския футбол и шестият по значимост трансфер в историята на футбола.

Преди година обаче най-крупната сделка на Острова бе покупката на Мигел Алмирон, който позира с екипа на Нюкасъл срещу едва 20 милиона паунда. Разликата е колосална, особено като се имат предвид 8-годишната инфлация и многомилиардните суми, които английските клубове инкасират през последните сезони по телевизионните си договори. През януари 2019 г. всичко на всичко отборите от Премиършип дадоха 191 милиона евро за нови попълнения, а сделките с трансферна сума бяха само 29 - останалите бяха преотстъпвания. За сравнение - през лятото на 2018 разходното перо за нови футболисти в английския елит набъбна почти до милиард и половина евро (1,421 млрд.).

Същата е картинката и в другите топ първенства.

В Испания през миналия януари похарчиха едва 72,8 милиона евро; в Италия - 146 милиона, като половината от тях Милан пръсна за Лукас Пакета и Кшищоф Пьонтек (общо 76 млн.); в Германия - 73,6 милиона, а във Франция - 86,7 милиона, от които почти половината по трансфера на Леонардо Паредес в Пари СЖ.

Сега едва ли ще е по-различно, а пари ще се вадят само в краен случай - ако даден клуб (с претенции) здраво го е закъсал и/или е сменил треньора, като на новия му е обещана мащабна зимна селекция; или пък ако титуляр на определен пост е сериозно контузен и спешно трябва да бъде намерен заместник.

Има и трети сценарий - предвид факта, че Евро 2020 наближава, футболисти с амбиции да участват на него могат изненадващо да решат да сменят клуба, ако смятат, че така ще увеличат шансовете си за повиквателна.

Разбира се, никога не трябва да се изключват и инвестициите в бъдещето - Монако вече купи от Партизан 18-годишния защитник Страхиня Павлович срещу 10 милиона евро, но веднага го преотстъпи на досегашния му клуб до края на сезона.

Така или иначе, най-активни отново се очертава да са английските отбори - просто, защото могат да си го позволят. А лидер по прахосничество нищо чудно да се окаже Уест Хем, който претърпя пълен крах дотук във Висшата лига и смени мениджъра Мануел Пелегрини с Дейвид Мойс.

Какво обаче се случи дотук? Няколко шумни сделки вече са факт, като главната е трансферът на норвежкия вундеркинд Ерлинг Холанд от Залцбург в Борусия (Дортмунд) срещу 20 милиона евро. Според „Газета дело Спорт" още 10 милиона са постъпили в банковата сметка на бащата на нападателя, а други 15 милиона - в тази на агента Мино Райола. Част от сумата Дортмунд успя да си избие, след като продаде на Бенфика халфа си Юлиан Вайгъл.

Ливърпул пък прилапа друг нападател на Залцбург - японеца Такуми Минамино срещу 10 милиона евро, след като за трансфера на 24-годишния азиатец настояли дори част от играчите на Клоп и най-вече капитанът Върджил ван Дайк. Злият гений Златан Ибрахимович се върна в Милан и обеща да „взриви „Сан Сиро", а обичайно тихият през януари Ювентус реши да се подсили с 19-годишния македонски талант, подвизаващ се за Швеция - Деян Кулусевски. Цената му е 35 милиона евро плюс още 9 като потенциални бонуси, а заплатата - 2,4 милиона годищно.

С това, общо взето, се изчерпват фактите и влизаме в сферата на слуховете и интригите. Интер спешно търси опитен централен полузащитник, като главен кандидат е Артуро Видал. Според италианските медии „нерадзурите" вече са се разбрали с чилиеца, но преговорите с Барса са в застой. Освен това Антонио Конте се оглежда и за нов нападател заради контузията на Алексис Санчес, която остави Ромелу Лукаку и Лаутаро Мартинес без алтернатива. След като подписа със Златан, Милан пък се готви за чистка - спрягани за продажба са Пьонтек, Сусо, Борини и дори Пакета.

В Испания от Реал и Барса не се очакват входящи трансфери, а по-скоро януари ще бъде използван за разчистване на ненужните.

Каталунците вече пратиха 21-годишния халф Карлес Аленя под наем в Бетис, а треньорът на врага Зинедин Зидан готви още по-мащабна метла. На мушката са Хесус Вайехо (спряган за Еспаньол, Ууулвс, Айнтрахт, Волфсбург), купеният само преди година от Манчестър Сити - Брахим Диас, както и съфамилникът му Мариано Диас, а дори и Марко Асенсио. Не така обаче стоят нещата при другия мадридски гранд - Атлетико. Диего Симеоне трескаво чака централен нападател, който трябваше да е Единсон Кавани. Изглеждаше, че всичко по трансфера на уругваеца е уредено, но преговорите с Пари СЖ неочаквано зациклиха и „дюшекчиите" се пренасочиха към Пако Алкасер от Борусия (Дортмунд). Дали сделката ще стане факт зависи и от това дали Атлетико ще успее да пласира в Англия французина Тома Лемар, за когото се надява да прибере 40 милиона евро.

Главният трансферен герой на Острова пък май ще е Кристиан Ериксен.

Договорът на датчанина с Тотнъм изтича през лятото и е доста вероятно той да си тръгне още сега. Като основен кандидат за подписа на 27-годишния плеймейкър засега се спряга Интер, но със сигурност и други ще се подредят на опашката. Сходна е ситуацията и със съотборника на Ериксон - Ян Вертонген. Договорът на 32-годишния белгиец изтича през лятото, а засега споразумение за продължаването му няма. Пресата на Острова вече прати защитника в Наполи и Аякс.

Челси също ще ражда новини, след като забраната за трансфери над лондончани падна. Говори се, че Роман Абрамович е приготвил 150 милиона за нови играчи в следващите два прозореца, но като че ли най-напред клубът ще се раздели с Оливие Жиру, който има само 5 мача дотук във Висшата лига, а отчаяно се нуждае от игрово време, ако иска да играе с Франция на европейското. Интер е сред най-спряганите купувачи за 33-годишния нападател, но има вариант Жиру да се завърне и в родината си с екипа на Лион.

Новините

Най-четените