Какво очаквате от селски отбор с четирима братя, еднорък нападател, очилат халф, двама ветерани на над 40 години и голобрадо момче на 15?

Със сигурност не и да печели трофеи и да играе в евротурнирите.

Но понякога реалният живот може да е по-странен и от фантастиката.

А постижението на скромния Жьонес Ошараж от 70-те наистина граничи с фантастичното.

Люксембургският тим печели Купата на страната и участва в турнира за КНК, в който се изправя срещу действащия шампион Челси.

Селцето Ошараж се намира на югозапад и преди около половин век жителите му са 500-600 според различните източници.

Местният отбор е изцяло аматьорски и се подвизава в трета дивизия.

Футболистите ритат за удоволствие и напълно безплатно. Жьонес не разполага дори с домакин и играчите сами перат екипите си. Те отговорят и за транспорта за гостуванията си, който плащат от собствения си джоб.

Ядрото на отбора се състои от четиримата братя Уелшер, а най-странният играч е Гай Тил, който по рождение е с една ръка.

Обикновено мачовете на Жьонес се гледат от 30-40 души, но през 1971 г. интересът към тима достига своя пик, след като се класира на полуфинал за Купата.

Ошараж тегли "късата клечка" на жребия, който го хвърля на Унион Люксембург. Шампионите нямат загуба през целия сезон, но Жьонес поднася невероятна сензация и отстранява именития си съперник.

Така става първият третодивизионен отбор финалист в историята на надпреварата.

В спора за трофея го очаква друг от местните грандове - съименникът Жьонес Еш.

Срещата привлича вниманието дори на херцога на Люксембург, който не се слави като почитател на футбола.

Еш повежда в резултата през първото полувреме, но Ошараж играе добре, въпреки че още в 8-та минута губи един от основните си играчи заради контузия.

Четвърт час преди края Клайн изравнява за 1:1 и се стига до продължения.

Еш разчита на петима национали, но това се оказва недостатъчно. Ошараж вкарва още три попадения на съперника и поднася най-голямата изненада в историята на играта във Великото херцогство.

Малкият тим има още поводи за радост, след като печели промоция във втора дивизия и получава правото да играе в турнира за КНК (по онова време УЕФА не позволява на отбори, състезаващи се в по-долни от втория ешелони да участват в евротурнирите).

Жребият отрежда на Жьонес да се изправи срещу актуалния носител на трофея Челси, но от люксембургския тим смятат да се откажат от турнира, тъй като не разполагат със средства да стигнат за реванша в Лондон, а стадионът им няма осветление.

Кметът на Ошараж обаче спонсорира наема на 4 временни прожектора, а с монтирането се заемат двама от футболистите, които са електротехници и става ясно, че мач ще има.

В Англия отношението към Жьонес е на двата полюса - от уважение до подигравки.

Мениджърът на Челси Дейв Секстън става за смях в страната, след като заявява в интервю за "The Evening Standard", че ще изпрати помощниците си в Люксембург, за да разучат съперника.

Легендата на Тотнъм Дани Бланчфлауър пък е цитиран на няколко места да казва, че е абсурдно в един отбор да играят четирима братя и че включването на тимове като Жьонес в евротурнирите много сваля нивото им.

Питър Озгууд бележи още във втората минута, а до края на полувремето Челси вкарва 6 безответни гола на люксембургския тим. След почивката англичаните се смиляват над опонента и вкарват само два за крайното 8:0.

"Това повече приличаше на клане, отколкото на мач", пише репортерът на "The Mirror". Треньорът Секстън обаче продължава с дипломатичния тон и заявява, че е "много щастлив от осемте гола далеч от дома".

Реваншът на "Стамфорд Бридж" е протоколен и звездите на домакините са се настроили за тренировка. Но не и Озгууд, който е мотивиран да счупи рекорд.

През 1962-а бразилският нападател на Милан Жозе Алтафини бележи осем попадения в един мач, също срещу съперник от Люксембург, и Вълшебника иска да подобри постижението му.

Ози е убеден, че успее и дори връзва бас с вратаря Питър Бонети. Нещата тръгват по план и Озгууд бележи две попадения още в първите 6 минути. При последния съдийски сигнал обаче на неговата сметка са само пет от головете за крайното 13:0 и головата крепост на Алтафини не пада.

"The Mirror" излиза със заглавие "Челси е головият крал на Европа", а и до днес общият резултат 21:0 си остава рекорден и едва ли някога ще бъде подобрен.

Ако се опитате да намерите името на Жьонес Ошараж, няма да го откриете в класирането на нито една дивизия, тъй като през 1997-а изчезна след обединение с регионалния Унион Башараж.

В Люксембург обаче винаги ще помнят Убиеца на гиганти, който с четирима братя, еднорък нападател и очилат халф пренаписа футболната история на страната в началото на 70-те.