Металното средство за разплащане влиза в работа още от ранните години на футбола не само на терена, а понякога и извън него. С монета например са проведени първите президентски избори в един от най-големите испански отбори – Валенсия. На 18 март 1919 г. в бар „Торино” Октавио Аугусто Милехо Диас печели поста чрез жребий „ези-тура” срещу съперника си Гонсало Медина Пернас. Разбира се, подобни събития като това във Валенсия са в сферата на куриозите.
По принцип, замисълът на жребия с монетата е да бъде определен кой отбор ще избира врата, и кой ще почне с топката. Днес това може и да изглежда глупаво. Но в годините, когато не се играе толкова масово на осветление, а през деня, има голямо значение в коя посока ще грее слънцето. Именно по тази причина навремето доста вратари са носили каскети, в това число и великият Лев Яшин. Ако не спечелят жребия, поне да не им пече в лицето.
У нас много важен жребий с монета се тегли на 2 май 1985 г., когато България и европейските шампиони от Франция играят решителен мач за класиране на световното в Мексико-86. Двубоят на стадион „Васил Левски” е от 18 часа – точно когато слънцето се спуска западно над Витоша. Преди жребия нашият капитан Георги Димитров-Джеки получава указания да избере вратата откъм сектор „Б”, за да греят лъчите към отсрещната половина, право в лицето на френския вратар Жоел Батс. Така и става. Само след 11 минути игра при едно центриране заслепеният Батс закъснява да се намеси, и Джеки вкарва първия гол. Ето как монетата на шотландския арбитър Брайън Макгинли дава своя скромен принос за победата на България с 2:0.
В европейския футбол най-голямо значение монетата придобива през 60-години. Тогава рязко нараства броят на елиминационните мачове със създаването на турнирите на УЕФА и европейските първенства. Само че изпълненията на дузпи след продълженията все още не са въведени, и победителят се определя именно с монета. Представяте ли си? Именно по този начин Италия печели полуфинала на Евро-68 срещу СССР. След 120-минутно нулево равенство в Неапол двамата капитани Джачинто Факети и Алберт Шестерньов отиват в съдийската съблекалня при германския рефер Курт Ченчер, където финалистът ще се реши с „ези-тура”. След малко Факети изтичва радостен от тунела и вдига на крака 80-те хиляди зрители. За този жребий се носят легенди – как уж Факети хитро избрал по-изпъкналата страна на монетата от десет френски франка, как при първото теглене франковете се търкулнали под шкафа, та се наложил втори жребий, и как чистачката сутринта намерила тази първа монета на пода, обърната откъм страната на Югославия…
С монета са се печелили дори и европейски титли. И то от България! Юношеският ни национален отбор (U-19) става шампион по този начин през 1969 г. Финалът срещу ГДР в Дрезден завършва 1:1, а след това късметът е на страната на българския капитан Павел Панов. В още два случая български отбори са зависели от монетата. На олимпийските игри през 1968 г. в Мексико четвъртфиналът с Израел приключва наравно 1:1. В центъра френският рефер Мишел Китабджан ще трябва да определи победителя. Печели нашият представител Милко Гайдарски, а България се класира чак до финала. По-лош късмет имат юношите ни на европейското първенство през 1963 г. в Англия. Полуфиналът срещу Северна Ирландия е 3:3, а на тегленето в съблекалнята капитанът ни Аспарух Никодимов посочва грешната страна.
През 1969 г. един подобен случай в мача Марсилия – Гьозтепе от турнира за Купата на панаирните градове окончателно убеждава ФИФА, че правилото с монетата трябва да бъде променено. Макар и да губят първия двубой в Измир с 0:2, на „Стад Велодром” французите печелят със същия резултат. След две продължения без гол италианският арбитър Кончело Ло Бело вади от джоба си монетата. Капитанът на Марсилия Жан Джоркаеф казва на висок глас „Ези!” Само че след хвърлянето радостта е за турския капитан Мехмед. Тъй като се чувстват ощетени, французите пускат жалба до световните футболни институции с настояване правилникът да се промени в тази част. Не след дълго са въведени дузпите, което е по-справедлив завършек на играта.
В други случаи монетата може да донесе късмет, както става на мача от предварителния кръг на Лига Европа през 2010 г. между естонците от Левадиа и Диферданж (Люксембург) в Талин. След първия двубой, завършил 0:0, шансовете на гостите от херцогството не са големи. Суеверният халф Филип Лебрен обаче вярва, че ако зарови една монета в центъра на стадион „Лилекюла”, може и да победят. Затова тайно от всички мушка паричката между чимовете точно преди началото на мача. Само след 32 минути именно той вкарва гола, класирал Диферданж напред в турнира. „Все едно бях заровил злато!”, отбелязва щастливият голмайстор.
Макар и рядко, монетата на съдията може да бъде заменена от нещо друго, макар че споменатият в началото Дейвид Макнамара си плати солено за играта на „камък, ножица, хартия”. В това отношение новатор в световното съдийство се явява българският арбитър Атанас Узунов. Преди двадесет години, точно на Великден, той трябва да свири напеченото дерби за титлата между Литекс и Левски в Ловеч. Двата отбора се гледат на кръв, и за да успокои страстите, пловдивчанинът решава да тегли жребия с чукане на великденски яйца. Вади две, сварени и боядисани от съпругата му Соня. Синьото яйце на капитана на Левски Николай Тодоров-Кайзера се оказва по-здраво от оранжевото на Стефан Колев от Литекс. Мачът завършва 1:1 и се помни със сбиването на пистата между президента на „сините“ Томас Лафчис и треньора на ловчанлии Димитър Димитров-Херо.
Тъй като електронните разплащания вече изместват тези в брой, футболът вече доживя и куриоза, при който жребият се тегли не чрез монета, а с банкова карта. Това се случи през лятото, когато Арсенал и Пари Сен Жермен играха помежду си в Сингапур. По идея на един от спонсорите, изпълнителят на началния удар беше определен с подхвърляне на картата, след като преди това капитаните Месут Йозил и Адриен Рабио бяха избрали лицевата и гръбната страна на пластиката.
Шансът монетата във футбола да падне „на калъч” е пренебрежимо малък, да не кажем нулев. Но точно това се случи преди двубоя между Колумбия и Парагвай от турнира „Копа Америка” през 2016 г. Арбитърът Ебер Лопес хвърли монетата, която обаче застана вертикално между стръковете трева. Вторият опит все пак излезе успешен, а колумбийците победиха с 2:1.