Манчестър Юнайтед и правилото "25"

В момента сър Алекс Фъргюсън разполага с 15 местни юноши, от които трима са под 21-годишна възраст и не натоварват квотата от 25 играчи.

Въз основа на своя състав шотландецът най-вероятно ще използва през настоящото първенство две тактически схеми, които не са никак нови.

Едната, която видяхме в първите четири мача на отбора от началото на сезона, е 4-4-2, в която един от нападателите винаги се връща навътре към централната линия, за да помага с граденето на играта и после се втурва към наказателното поле с цел отбелязване на гол или оказване на натиск. Такава система обикновено се нуждае от две крила.

Но Фъргюсън има тактическа изненада тук - когато пусне отдясно чисто крило в лицето на Валенсия или Нани, а по левия фланг инструктира играча да навлиза към центъра, неговото място до линията на тъча се заема от защитника Патрис Евра. Всички знаят за чудесните пробиви на Евра по крилото и доброто му взаимодействие със съотборниците на 'двоен пас'.

При такава постройка в атака Юнайтед променя в движение схемата в 3-5-2 и оказва смазващ натиск върху противника. Тъй като обикновено в центъра на терена е Флетчър и малко пред него Скоулс и Гигс/Нани/Парк, а вдясно Валенсия помага доста и в защита, то за противника е много трудно да организира качествена контраатака, защото Евра, Флетчър и Валенсия покриват празните пространства, когато е загубена топката.

Същевременно Скоулс, Гигс/Нани и двамата нападатели се занимават с организирането на играта, като са подпомагани активно от Валенсия и Евра по крилата. Схемата изглежда страховита, но възниква проблем, когато противникът също има наситена халфова линия и налага контрол върху владеенето на топката.

Тогава става по-трудно за 'червените дяволи', защото те не се бранят от бърза контраатака, а от постепенно нападение с много пасове.

В такива случаи стават и грешки като едно погрешно влизане, закъснял шпагат, изпуснат противник, непокрит играч и се налага Ван дер Саар да се намесва. А той, колкото и класен вратар да е, не може да опази всичко.

Затова шотландският мениджър и тази година ще използва система 4-3-3 срещу отборите с по-наситена и технична халфова линия. Такива в момента са Барселона, Челси, може би Арсенал и Интер. Вярно е че за "Къмюнити Шийлд" отборът бе във 4-4-2 през цялото време, но едва ли Фъргюсън ще рискува отново в мач от Висшата лига.

При постройка 4-3-3 във фаза атака и 4-5-1 в защита Юнайтед ще разчита на скоростта на крилата Нани и Валенсия (а и Парк), които заедно с Рууни да бележат при контраатаките.

Когато отборът се брани Флетчър и вероятно Карик (както и Андерсон, ако възвърне формата си) трябва да рушат играта на противника, а Скоулс да изнася топката напред.

Много е важно Харгрийвс и Андерсон отново да са на линия, защото ще предложат  разнообразие в халфовата  линия, които беше много необходимо в края на миналия сезон.

В нападение сър Алекс вероятно ще се опита да намери баланса между това да дава шанс на Майкъл Оуен и да налага младия Ернандес.

Не се виждат много възможности за Македа, който по-скоро ще влиза като резерва в мачовете от Карлинг Къп и последните два мача от групите за Шампионската лига (когато се предполага, че отборът вече се е класирал).

В отбрана по-често ще виждаме Рафаел на десния фланг, както и изграждането на централна  двойка между Евънс и Видич.

Фабио едва ли ще успее да измести Патрис Евра от титулярното място на ляв бек и единствено евентуална продажба на французина би могла да освободи тази позиция за младия бразилец.

В заключение, Манчестър Юнайтед изглежда като най-подготвеният отбор в Англия за новото правило за 25 играча и 8 местни юноши за настоящия сезон и опитният мениджър Фъргюсън има много възможности за ротиране на състава и тактически мутации, което дава на "червените дяволи" много шансове за връщане на шампионската титла на "Олд Трафорд".

Новините

Най-четените