Навярно помните каква буря се разрази в Испания, когато на "Камп Ноу" започнаха да се веят катулнските знамена. Барселона е може би най-известният пример за клуб, който на висок глас споделя позицията си по национален въпрос.
Нещо подобно се случва и в Словакия. Макар и не толкова мащабно, но със своите колоритни източноевропейски специфики. Става въпрос за ФК ДАК 1904, който физически съществува на словашка територия, но в същността си клубът от Дунайска Стреда е унгарски.
Градът е с население от само 22 хиляди души, но стадионът на отбора "МОЛ Арена" е с капацитет от почти 13 хиляди и често се пълни, защото ДАК 1904 е символ на националната идентичност на унгарското малцинство.
За да стигнат до Унгария, жителите на града просто трябва да прекосят Дунава. Най-близкият мост е на 20-ина километра, а до Братислава разстоянието е около 60. Но на местните не им се и ходи натам. Културните и етническите противоречия между столицата и съседния регион на изток са твърде големи.
В цяла Словакия унгарското малцинство е около 10%. Но в Дунайска Стреда малцинството са словаците - само около 20 на 100.
По улиците на града рядко можете да чуете словашка реч или да видите словашкото знаме. От балконите и пред заведенията се веят унгарският трибагреник и червено-белите символи на средновековната династия Арпад. "МОЛ Арена" е в същите краски, за да "боде" очите на гостите. Особено на най-омразния от тях - Слован Братислава.
За да проследим този антагонизъм, ще трябва да се върнем към Австро-Унгария. През 19 век дуалистичната монархия е разделена на зони на влияние: Виена покровителства Бохемия (днешна Чехия), а Словакия попада в сферата на интересите на Будапеща. Този вид разделение съществува до разпадането на страната, но последиците от него все още могат да се усетят дори в езиците. Благодарение на австрийците в чешкия има доста немски чуждици, а унгарските са по-често срещани в словашкия.
В независима Чехословакия всеки от двата титулярни народи се сблъсква със собствени етнически конфронтации. Чехите не могат да се разберат със судетските германци на запад, докато словаците смятат унгарците на юг за чужденци.
В края на 30-те години се прави опит за изглаждане на противоречията с етническите малцинства. В резултат на Мюнхенското споразумение судетите попадат под управлението на Третия райх, а след Виенския арбитраж Унгария получава тясна ивица с маджарско мнозинство, включително градовете Кошице и Дунайска Стреда.
Естествено, след края на Втората световна война анексираните територии са върнати и държавата Чехословакия възстановява старите си граници. Конфликтите обаче остават.
Историята с прехвърлянето на судетите в Германия е по-резонансна, така че следвоенното преструктуриране на Европа включва депортирането на германци от западните покрайнини на Чехия. Но унгарците остават в Словакия и все още съставляват 10% от населението на страната.
Както може де се очаква, разногласията между народите се разпростират и във футбола. А ФК ДАК 1904 е въплъщение на всичко маджарско в Словакия.
По време на военните години той играе в унгарското първенство, а днес запалянковците му са побратимени с феновете на гранда от Будапеща Ференцварош - многобройни, с националистически възгледи и луди.
По време на домакинските мачове унгарската реч се лее не само сред феновете. Дикторът на стадиона също използва само унгарски. Но това не е всичко. Братислава беснее и заради друг факт. Преди всеки двубой на ДАК звучи унгарският химн. Властите отговориха със забрана на съоръженията в страната да се пускат национални химни, различни от словашкия. В Дунайска Стреда обаче я пренебрегват. Пускат унгарския и си плащат глобите.
Собственикът Оскар Вилаги често е принуден да се оправдава: "Ние сме част от унгарската нация и това е нашият химн. По този начин демонстрираме връзката си с Унгария. Но това изобщо не означава, че искаме да се отделим от словаците. Не може да се създава национална идентичност на една държава за сметка на друга."
В интервютата си бизнесменът обича да напомня, че в семейството му винаги се е говорело на унгарски и отбелязва: "Ако на някой не му харесва, това си е негов проблем".
Футболистите с унгарско самосъзнание са добре дошли в Дунайска Стреда, но съблекалнята на отбора е отворена за всички. Има словаци, чехи, бразилци, германец, аржентинец и т.н.
Междуетническата конфронтация е предимно на трибуните.
В шампионата на Чехословакия ДАК рядко достига до елита и конфликтите между унгарци и словаци не оставят голям отпечатък във футбола в страната. Но днес за унгарското малцинство мачът на мачовете е този срещу Слован Братислава. Феновете и на двата клуба изповядват десни възгледи, но ако сред поддръжниците на ДАК доминира желанието за радикален сепаратизъм, то в болшинството си столичните фенове подкрепят идеята за обединена и неделима Словакия.
Дербито е футболна война, изпълнена със сблъсъци и палене на национални флагове. За мачовете със Слован неизменно пристига и ударна група на Ференцварош, което допълнително нагнетява напрежението. През 2008-а се стигна до най-тежките ексцесии в историята на съперничеството с десетки ранени и стотици арестувани.
Но ДАК получава унгарска помощ не само на трибуните. Правителството в Будапеща помага и финансово на клуба.
Собственикът Вилаги е близък приятел с премиера Виктор Орбан, който през 2016-а пристигна в Дунайска Стреда за откриването на реконструирания стадион "МОЛ".
През изминалите години министър-председателят многократно заяви, че е готов да издейства унгарско гражданство на всеки желаещ от играчите на ДАК, а Братислава отговори със заплаха да отнеме словашките паспорти на футболистите, които се възползват от предложението му.
По настояване на Орбан от 2017-а дербито между Дунайска Стреда и Слован се предава по унгарската телевизия и предизвиква съществен интерес.
Viktor Orbán the Hungarian prime minister was at the opening of the new stadium. DAC biggest fan 💪🏻 #Felvidék @MLSZhivatalos pic.twitter.com/zGwjHT1WGd
— DAC 1904 (@DAC_1904) November 19, 2016
Премиерът говори открито за футболния сепаратизъм и посочва като примери Барселона и Каталуния. По думите му става въпрос за "нещо много повече от спорт".
Но това само засилва антиунгарските настроения в Словакия.
А за полицията в страната денят на сблъсъка е един от най-опасните в годината. Защото ДАК - Слован наистина е много повече от спорт.