От няколко седмици водещата тема в турския футбол е възможното навлизане на "Газпром". Според медиите в южната ни съседка руската компания иска да сключи дългогодишен спонсорски договор с Бешикташ.
Контрактът ще бъде подписан по схемата "3 + 2 години", като само за първия период истанбулският гранд ще получи около 61 млн. евро Удължаването на договора се очаква да се осъществи при подобрени финансови условия.
Основното искане на руската компания е името ѝ да стане част от названието на стадиона. Така модерното съоръжение вероятно ще бъде преименувано на "Газпром Арена" вместо Vodafone Arena.
Ако всичко върви по план, още през следващия сезон 2023/2024 логото на "Газпром" ще грейне на екипите на "орлите".
Сделката изглежда примамлива и за двете страни, но има и проблеми. Основният от тях е свързан с това какво мислят УЕФА и ФИФА по въпроса?
Преди малко повече от година от европейската централа прекратиха всички отношения с "Газпром", въпреки че руснаците наливаха огромни пари в Нион от години. Войната в Украйна обаче направи партньорството невъзможно.
Сега пречката е свързана с това, че Бешикташ ще играе в европейските турнири и логото на "Газпром" ще се показва по телевизията. Не че това не важи за сръбския гранд Цървена звезда, който също е спонсориран от руска енергийна компания, но договорът им беше подписан далеч преди началото на военните действия.
От Vodafone са готови да търсят правата си по съдебен път, но от Бешикташ вече отправиха официални искания към ФИФА и УЕФА по казуса. Засега няма новини за отговора от футболните централи, но адвокатите на "орлите" са уверени, че не би следвало да има сериозни затруднения, защото паричните потоци ще се прехвърлят от Русия, а не във Федерацията.
Интересното е, че освен "Газпром", в клуба са пристигнали оферти от южнокорейския производител на гуми Hankook и казахстанската компания Air Astana. Но те са предложили несравними пари в сравнение с тези на руснаците.
Затова Бешикташ толкова силно иска договора с "Газпром"
Fotospor води свое разследване, според което контрактът може да бъде използван за "трамплин" за трансфери на руски футболисти от Турция в големите европейски първенства.
Известно е, че са наложени санкции на много руски банки в Европа, което възпрепятства сделките. Но всъщност конкретна забрана за финансови транзакции от Руската Премиер Лига има само към Обединеното кралство. И там е невъзможно да се заобиколят санкциите.
В другите европейски първенства не е голям проблем. Справка - Деян Ловрен, който отиде във Франция през зимата без никакви трудости. А има и още немалко примери от последните месеци. И защо е необходимо посредничество в този случай, ако сделката може да се осъществи директно?
Друг момент е, че турците посочват четири имена, твърдейки, че правата им принадлежат на "Газпром": Малком, Вендел, Захарян и Караскал. За първите двама е възможно, но за другите - едва ли.
Така че е малко вероятно футболисти, които представляват интерес за европейските клубове, първо да отидат в Турция и след това да осъществят прехода си към желаната лига. Всичко може да се направи много по-лесно и директно.
Но не това е най-важното в случая, а желанието на "Гапром" отново да е част от голямата игра.