Твърде деликатен скандал се разрази в азиатския футбол след един мач, изигран още през септември, който със закъснение започна да предизвиква все по-сериозен отзвук.
Преди близо два месеца женският отбор на Иран се наложи над един от големите си врагове Йордания с 4:2 след изпълнение на дузпи и се класира за Купата на Азия.
Това беше голям успех за иранския футбол, тъй като тимът беше аутсайдер в сблъсъка, но успя за пръв път в историята си да се класира за надпреварата, която ще се проведе догодина.
От тима на Йордания не приеха загубата без реакция и подадоха жалба с обвинение към съперника, че е използвал мъж на вратата.
Те призоваха да бъде направена проверка на пола на Зохре Кудаи, превърнала се в героиня за своите.
Here is Zohreh Koudaei. Iran's womens' team goalkeeper. She saved 2 crucial penalties against Jordan which qualified Iran for their first Asian Cup.
— 🌹 FUTURE PRESIDENT🌹his words-ellency✍️ (@ssimply_natty_) November 16, 2021
Jordan have since accused the GK of being a man. And are seeking a gender verification test of him/her. pic.twitter.com/PZqLLQaw0E
32-годишната вратарка спаси две дузпи и така донесе победата на Иран.
Но президентът на Футболната федерация на Йордания принц Али Бин Ал-Хюсеин пусна в Twitter официалното писмо от началото на ноември, призоваващо Азиатската футболна конфедерация (АФК) да провери пола на Кудаи.
Принц Али изобщо не е случаен човек във футбола и е бивш вицепрезидент на ФИФА, а призивът му беше пределно ясен. Той определи станалото като "много сериозен проблем, ако е вярно" и се обърна към АФК с думите "Моля да се събудите".
От треньорския екип на Иран контрираха, че йорданците просто си търсят извинение за загубата в мача.
"Медицинският щаб внимателно изследва всяка футболистка от националния тим за количеството хормони, за да избегне всякакви проблеми от този тип, затова мога да кажа на всички фенове да не се тревожат", заяви треньорката Мариам Ирандоост.
Тя изрази готовност да предостави цялата необходима документация, ако бъде стартирано разследване.
Ирандоост добави, че Зохре Кудаи и преди е играла за Иран в квалификациите за Купата на Азия през 2008 и 2010 г.
Писмото от федерацията на Йордания съдържа и по-сериозни обвинения, тъй като припомня, че женският тим на Иран има минала история на "проблеми с пола и с допинга".
"Тези обвинения са просто извинение, за да не бъде призната загубата им от националките на Иран", категорична е обаче треньорката Ирандоост.
"Йордания считаше себе си за големия фаворит за класиране... и когато те загубиха, беше естествено да потърсят утеха в някакви фалшиви претенции и да избягат от отговорност за този провал".
Самата Зохре Кудаи не запази мълчание, категорично отрече обвиненията и на свой ред обвини в тормоз федерацията на Йордания.
"Жена съм. Това е тормоз от Йордания, ще съдя йорданската федерация", изригна тя пред турското издание "Хюриет".
От Азиатската футболна конфедерация засега отказват да заемат каквато и да е позиция с обяснението, че не коментират текущи разследвания, "независимо дали действителни или потенциални".
y’all look stupid running your mouths about zohreh koudaei. the truth is she is a great woman who deserves much better, she’s an amazing goalkeeper and none of your "accusations" is going to change anything about that.
— nour ☆ (@mash9llah) November 16, 2021
zohreh koudaei is amazing !! 🇮🇷 pic.twitter.com/ILhetgjwcS
Футболът продължава да бъде изненадващо популярен сред жените в Иран, макар че строгите ислямски закони в страната им забраняват да гледат мачове между мъже.
И преди женският национален отбор е бил подозиран, че пуска в игра мъже - през 2015 г. се появиха твърдения, че цели осем футболистки от състава са мъже и са в очакване на операция за смяна на пола.
Тогава Иранската футболна федерация твърдеше, че ще тества състезателките на случаен принцип, за да проверява половата им принадлежност.
Всъщност операциите за смяна на пола са легални в Иран още от средата на 80-те, когато лично аятолах Рухолах Хомейни ги разрешава.
Тогавашният държавен лидер е развълнуван от историята на Мариам Катоон Молкара, която го среща и му разказва как е пратена в психиатрична клиника и насила са ѝ инжектирани мъжки хормони.
Затова Хомейни въвежда закон, който да пази правата на транссексуалните.
Това силно контрастира с иначе безмилостните правила в Иран относно сексуалния морал, забраняващи хомосексуализма и секса преди брака.
Днес Техеран се счита за един от центровете за операции за смяна пола и правителството даже подпомага финансово онези, които желаят операция или хормонална терапия.
Независимо от скандала със Зохре Кудаи, националките на Иран вече са насочили мислите си към своя дебют за Купата на Азия догодина.
Турнирът ще се проведе в Индия през януари.