Без значение дали правите снимки или видеозаписи с DSLR камера, с GoPro или с мобилния си телефон, вие използвате технология на NASA.
Активният пикселов CMOS сензор, който може да се намери в повечето дигитални камери, е изобретен от NASA в търсене на начини за смаляване на размера на фотоапаратите за междупланетарните мисии. Тази технология се използва широко и в медицината, както и при зъбните рентгенови снимки.
Докато разработват животоподдържащи технологии за мисиите до Марс, група учени, спонсорирани от NASA, откриват естествен източник на омега-3 мастните киселини, които дотогава са извличани основно от кърмата.
Съставката има ключова роля при израстването на новородените деца. Оттогава тя се добавя в над 90% от съществуващите изкуствени бебешки млека, с което допринася за здравословното развитие на децата по цял свят.
Може би най-известният страничен продукт от работата на изследователските екипи в NASA, е т.нар. мемори пяна - материал, създаден от технолозите, търсещи оптимални варианти за седалките на пилотите-изпитатели на космическата агенция.
Днес мемори пяната се използва за по-голямо удобство на матраци, дивани и канапета, включително за стелки на обувки, седалки в кино салоните и дори при изработването на шлемовете на състезателите в американския футбол.
С цел да гарантира абсолютната безопасност на предварително пакетираните храни за космическите полети, NASA си сътрудничи с Pillsbury Company за създаването на нов системен подход към контрола на качаството.
Този метод, известен като HACCP, днес се е превърнал в производствен стандарт за потребителите от цял свят, който не допуска използването на определени химикали, физически и биологични вредни вещества при производството на храните.
Тестовете във въздушния тунел на изследователския център на NASA в Лангли играят ключова роля при разработките по дизайна на банския костюм на Speedo LZR Racer. Благодарение на проучванията в космическата агенция се подбират онези материали и шевове, които имат най-малка съпротивителна сила по време на плуването в басейн.
Този модел бански прави фурор по време на дебюта си на Олимпийските игри през 2008 г., след като почти всеки медалист и рекордьор го ползва. Оттогава целите бански като оригиналния LZR Racer са забранени за международни състезания, но модифицираната версия на модела продължава да е доста популярна сред професионалните плувци.
Някои от най-ранните изследвания в ефективните покрития за диоптрични и слънчеви очила се базират върху проучванията в NASA върху материалите за визьорите на скафандрите на астронавтите и пластмасовите мембрани в системите за пречистване на водата.
По-късно през 80-те години NASA разработва лещи, филтриращи слънчевата светлина, които защитават човешкото око от ултравиолетовите лъчи и правят цветовете по-ярки. Тази технология днес се използва при производството на слънчеви очила, ски-очила и предпазни маски за оксиженисти.
Още по времето на мисиите Apollo NASA започва съвместна работа с Black & Decker за разработване на инструменти с акумулаторно захранване, които да се използват при събирането на проби от лунната повърхност.
Прототипите на космическата серия стават база за разработването на цяла линия от потребителски, медицински и производствени безжични инструменти - включително популярните мини-прахосмукачки.
Т.нар. космически одеяла, известни още като одеяла за спешна помощ, са разработени за пръв път от NASA през 1964 г. Те имат силна рефлективна способност, добра изолация от външните атмосферни условия, устойчиви са на вода, масла, горива и др.
Обикновено се използват при спасителни мисии, напоследък все по-често ги виждаме по репортажите за спасяването на бежанци по бреговете на Европа. Впрочем, използват ги и бегачите на дълги разстояния, които поддържат телесната си температура след непосредствено след финала на тежки състезания. Същата технология се използва и в изработването на дрехи и спални чували.
Един от най-сложните проблеми на NASA през годините е натрупването на ледени образувания по крилата и двигателите на космическите кораби. Сред технологиите, разработени по време на изпитанията в това отношение, се използват не само при авиационната безопасност, но и при обезледяването на ЖП-линии.
NASA помага за разработването на линия от полимерни текстили, които се използват за костюмите и машините на астронавтите. Т. нар. PBI (полибензимидазол) е тъкан, устойчива на висока температура и огън, която днес се използва както при изработката на предпазното облекло на пожарникарите и военните, така и в моторните спортове.