Това всъщност е място, което горещо препоръчваме не само през зимата, но и във всеки свободен уикенд. На час път е от София и дотам може да стигнете по приличен път, макар и с много завои, а също и с влак по живописна линия през Искърското дефиле.
Лакатник се намира на един от най-големите завои на река Искър, по поречието на която има и други красиви селца като Бов, Зверино и много други. Най-много туристи (и алпинисти) идват заради скалите. Ако снегът не се задържи, спокойно може да направите разходка по скалните пътечки, поддържани грижливо и прилежно основно от доброволци от местното туристическо дружество. В скалите се крие пещерата Темната дупка – колкото дълбока, толкова и любопитна за пещерняци и изследователи.
А Къщичката в скалите, както я наричат мнозина, е всъщност алпийски заслон в местността Орлово гнездо (тук гнездят орли, един от които в червения списък на застрашените видове). Четирима смели алпинисти, могат да пренощуват вътре и това се е случвало неведнъж, предвид дългата история на къщичката, построена през 1938 г. (и подновена през 2000-а). Мнозина алпинисти и туристи обаче са загубили живота си именно на тези скали и в тяхна памет е издигнат кръст на скалата срещу Паметника на септемврийците.
Снимка: Lakatnik.info
Снимка: Lakatnik.info
През февруари е подходящо да посетим Карлово по две причини – веднъж, за да почетем паметта на Васил Левски (на 18 февруари), и второ, за да се насладим на местния кукерски празник "Старчовден" (тази година на 29 февруари). А и е честно да не наблягаме само на места, близки до София, нали? Родният град на Апостола се намира в Южна централна България в подножието на Стара планина. Градът може да бъде част от обиколка, в която да видите и близките Сопот и Калофер.
Карлово е част от 100-те национални туристически обекта заради родната къща на Апостола, днес Национален музей "Васил Левски". Градът, сгушен в Розовата долина, е истински извор на българщината и пазител на вековни традиции. Ако посетите всички музеи и резервати, ще видите оригинални тъкани, народни носии, занаяти, градски бит, майсторството на дърворезбари, ножари, гравьори, медникари, бъчвари, иконописци, калоферската дантела, тъкачеството, изкусното плетиво и изработката на кукерски маски.
Снимка: Wikimedia/Edal Anton Lefterov
Препоръчваме и обиколка наоколо, за да се запознаете с Розовата долина, връх Ботев, Райското пръскало и да се надишате с въздуха на Стара планина.
Снимка: Wikimedia/Svilen Enev
Това е още един град, след Карлово, в който можем да си вземем февруарската доза родолюбие. А ако харесвате и спокойни и релаксиращи места, но пълни с живот и история, тогава палете колата към Югоизточна България. Разположен в близост до Ямбол и Нова Загора, Сливен е известен като Градът на стоте войводи, свързани с хайдушкото движение.
На 22 февруари почитаме паметта на революционера, хайдутин и войвода Панайот Хитов, което е добър повод да посетим родното му място. Градът е селище на силно хайдушко движение против османските завоеватели. Родно място е и на Хаджи Димитър и Злати войвода.
Снимка: Wikimedia/Edal Anton Lefterov
Дом е и на шест храма, три галерии, читалища и културни домове, тоест имате огромен избор, ако целта на пътуването ви е културно и историческо обогатяване. Не пропускайте и разкошните паркове "Хамам баир" и "Карандила" (част от който е великолепният комплекс "Сините камъни").
Снимка: Wikimedia/Edal Anton Lefterov
Да не посетим поне един от големите планински курорти у нас през зимата е като да не сме видели морето през лятото. Но Пампорово предпочитат не само любителите на зимните спортове - заради красивата природа областта се посещава от туристи и през летните месеци.
Така приключва февруарската ни разходка. Ще подберем още няколко прелестни места, които да посетите през март. А защо точно тях и защо точно през март, ще разберете следващия месец.