"Не се сърди човече"
"Не се сърди човече" е класиката, за която всички се сещаме, когато става дума за настолни игри. Най-забавно е тя да се играе от четирима души, защото тогава рискът и напрежението са по-големи. Но и двама са достатъчни, така че не се притеснявайте, ако домакинството ви е по-скромно.
Само не забравяйте, че името на играта неслучайно е такова - не се сърдете, ако вие сте дали толеранс на съперника си и не сте го "бутнали", а той безцеремонно отстрани някоя от пионките. В случая той ще е прав, а вие ще патите за напълно излишната си добрина.
Само лист и химикал - толкова ви е нужно, за да играете на т. нар. морски шах. Е, и съперник, разбира се. В онлайн книжарниците ще намерите и магнитни, и дървени, и какви ли не готови варианти, макар че преспокойно можете да импровизирате с това, което имате вкъщи. Това е игра, предвидена за двама души и позволяваща колкото си искате реванши, така че да няма сърдити губещи.
И това е игра, която позволява от двама до четирима души да се включат в забавлението. Почти всяко семейство през 90-те имаше малката дървена кутийка, пълна с "черни плочки с точки". А днес вече я има в най-различни варианти, от по-скъпи до достъпни за всеки.
Хубавото е, че след като ви омръзне да играете по правилата, може просто да се състезавате кой ще нареди по-дълга колона от плочки без да паднат и да повалят цялата колона. Което е подходящо забавление и ако ви се налага да стоите без компания в тези дълги дни на изолация...
Доброто старо Монополи! И това е игра, която надживява поколения. Подходяща е за цялото семейство - от деца до баби, зависи как ви е заварило извънредното положение. Може да се включат от двама до осем души и още след първата игра всеки гледа по различен начин на закупуването на имоти, застрояване и търгове. Подходящо време да обясните и на децата някои неща за парите. Или да спестите малко от истинските си такива, тъй като така и така не е добра идея да излизате.
А помните ли т. нар. бесеница? И тук са нужни само лист, химикал и противник, когото да "обесите". Най-важното е, че ще ви накара да размърдате мозъците си и да мислите, което е изключително ценно във времена, в които сме свикнали за всичко да питаме Google. Подходяща е за двама души.
Всъщност, играта може да се намери и като "боен кораб", и като "кораби и лодки" и др. Но идеята е една - да потопите кораба на вашия противник. Съответно, играта е за двама души.
За да ви улесним в търсенето как се играеше, припомняме - нужни са ви два листа и нещо за писане. Начертавате 10 реда и 10 колони, обонзачавате ги с букви и цифри до 10, рисувате корабите и лодките, след което започвате да "стреляте" по тези на противника, като използвате съответните координати - например А7. Има нещо страхотно в това да проявиш фантазия в играта, а не да чакаш Playstation-a или Xbox-a да "фантазира" вместо теб.
Сериозно, има ли по-добър момент да се научите да играете шах? Направо ви казваме, че няма. Не само, че играта ангажира мисленето, но и го развива. Достатъчно е да научите как се движи всяка фигура и ще се убедите, че с всяка следваща игра ставате все по-добри. Това може да ви осигури много часове, в които напълно да забравите за електронните си устройства. Ако сте повече от двама души и искате да включите всички, просто вземете някого да ви подсказва. Изпитан трик, на който ще ви научи всяка пенсионерска седянка из парковете. Е, като отново ги разрешат, разбира се.
Както с шаха, така и с таблата - сега е моментът. Навън е студено, а и да не беше, пак не е разумно да се излиза. И също е игра, която ни кара да мислим стратегически, като не забравяме, че има момент на случайност, който не можем да предвидим. Играе се от двама души.
Случвало ли ви се е на плажа с приятели така да се заиграете на белот, че да изгорите или да забравите да влезете в морето изобщо? Точно заради това, че човек изключва заобикалящата го обстановка, когато потъне в играта, белотът е толкова подходящ да се играе и сега.
Традиционно са ви нужни четирима (идеален повод да научите децата), но са възможни и игри от трима или двама души. Това е може би най-популярната игра на карти в България, а и не само. Само имайте предвид, че някои хора се разпалват твърде много от играта и тя неведнъж е ставала повод за скандали.
Ако игрите дотук са успели да ви скарат, значи е добре да поиграете малко на асоциации, за да се разсмеете. Играта е за четирима. Идеята е с жестове и мимики да успеете да опишете нещо - филм например, за което вашият партньор трябва да се досети. А може и да го нарисувате - особено забавен вариант, ако никой от играещите няма художествен талант.