Най-новата вълна технологични милиардери от Силициевата долина представляват уникално и неконвенционално поколение от предприемачи - млади, амбициозни и превземащи света на високите технологии с щурм, благодарение на своята решителност, ненаситен глад за успех и напредничави лидерски похвати.
Сборникът "Една успешна идея е достатъчна" под редакцията на списание "Форбс" събира в себе си шестнайсет истории на безпрецедентен успех в света на технологичните иновации.
Представяме ви Илон Мъск - основател на първата компания за частни космически полети SpaceX и производител на луксозните електромобили Tesla Motors, чиято екстремно висока амбиция отговаря на неговия изключителен инженерен и предприемачески ум:
"В момента провеждаме най-опасния експеримент в историята на човечеството - проверяваме точно колко въглероден двуокис може да поеме атмосферата на нашата планета преди да се изправим пред екологична катастрофа".
Тези думи принадлежат на американския инженер, изобретател, предприемач и милиардер Илон Мъск и най-малкото би трябвало да ни накарат да се замислим.
Самият той отдавна е излязъл от сферата на разсъжденията и работи активно в посока намаляване на вредните емисии, отделяни от автомобилите, основавайки своята успешна компания за електромобили Tesla Motors.
Мъск е роден в Претория, Южна Африка.
Майка му, Мей Мъск, е от канадско-английски произход и е известен модел, който и до ден днешен, на 60-годишна възраст, продължава да има активни ангажименти в областта на модата.
Баща му, Ерол Мъск, е британец, роден в Южна Африка и е електронен инженер.
"Ако се разхождах с трите деца и Илон внезапно изчезнеше, знаех, че е отишъл в някоя книжарница", спомня си майка му. "Обикновено той седеше на земята, изцяло потънал в собствения си свят. Илон прочете пълното издание на "Енциклопедия Британика", когато беше едва осем-девет годишен и помнеше значителна част от прочетеното".
Израствайки в Претория, Южна Африка, Илон нямал приятели в училище, защото добил навика да поправя дребните фактически и правописни грешки на съучениците си.
Той смятал, че просто им прави услуга, но те виждали нещата по съвсем друг начин и на неговата арогантност с готовност отговаряли с тормоз.
През университетските години, следвайки физика в "Станфорд", социалният му живот не се променил особено и той отдавал цялата си енергия на научните проекти, които го вълнували.
А те без изключение били крайно амбициозни.
"Ако се върнем няколкостотин години назад, това, което в днешно време приемаме за даденост, би било чиста магия - да можем да разговаряме с хора на далечни разстояния, да летим и да имаме достъп до огромни количества информация като някакви оракули", споделя Мъск.
"Всичко това щеше да бъде определено като магия. Така че инженерството по своя смисъл и цел е магия, а кой не би искал да бъде магьосник?"
Мъск се превръща в един от най-изтъкнатите магьосници на своето поколение почти веднага след дипломирането си от "Станфорд".
През 1995-та той е един от основателите на Zip2Corporation, компания, която се занимава със софтуер за медийния пазар.
През 1999-та Мъск я продава на Compaq за 307 милиона долара.
През 1997-ма той е един от основателите на PayPal, известна като "банката на интернет", която става публична компания в началото на 2002 година.
Мъск е акционерът с най-голям дял в нея, преди eBay да я придобие за внушителната сума от 1,5 милиарда долара по-късно през същата година.
Славата му расте пропорционално на неговия успех - когато се жени за британската актриса Талула Райли през 2010-та, според слуховете, Лари Пейдж и Сергей Брин предоставят на младата двойка частния самолет на Google за медения им месец.
Мъск и Райли се превръщат в редовни гости на на най-изисканите холивудски партита, като не пропускат да посетят и модни луксозни курорти по целия свят.
Към днешна дата Илон Мъск е един от най-великите предприемачи на XXI век, опитвайки се да докаже едновременно чрез своите компании Tesla Motors и SpaceX, че производството на електрически автомобили, включително и в луксозния сегмент, както и частните космически полети, са не само обещаващи полета за правене на успешен бизнес, но и начин да помислим за бъдещето на нашата планета.
SpaceX разработва първия частен космически апарат, който достига до Международната космическа станиця.
През 2013-та компанията изстрелва сателит в геосинхронна орбита, което е изключително постижение, запазено до този момент само за държавно субсидирани правителствени програми, а през 2014 г успешно тества ракетни двигатели за многократна употреба, което би намалила значително цената на един полет в космоса.
След всичко казано дотук не е никак чудно, че известният актьор Робърт Дауни Джуниър използва точно Илон Мъск като прототип за своето екранно превъплъщение в "Железния човек" - един от най-популярните и обичани образи от цялата комиксова вселена на "Марвел".
Само бъдещето ще покаже колко още магии крие този необикновен предприемач в ръкава си.