Представете си градска транспортна система, която може да осигури движение до 1,223 км/час! Реално такова ускорение може да се постигне единствено с вакуум, който задвижва специална капсула, поставена в тръби...
Дори да звучи като сцена от научно-фатастичен филм, това не е мечта, а абсолютно реалният проект Hyperloop, зад който от 2013-та година седи канадско-американският инженер, изобретател, бизнес магнат, инвеститор и милиардер Илон Мъск.
Всъщност гаранция за бъдещето на проекта е именно името на Мъск, което свързваме и с двете високотехнологични компании, заявили амбицията да диктуват бъдещето на технологиите в две области: ракетостроенето - с компанията SpaceX и бъдещето на автомобилостроенето - с компанията за електромобили Tesla Motors.
Гаранция за сериозността на идеята да бъде революционирана транспортната система е и голямото финансово вложение в Hyperloop - 200 милиона долара дотук вече са инвестирани в проекта.
Всъщност съвсем не става дума само за революция в транспорта на локално ниво в САЩ, въпреки че първите проекти са създадени именно за там - например планирания вакуумен път от Лос Анджелис до Сан Франциско.
Потвърждение, че Hyperloop е замислена като международен проект е фактът, че компанията Hyperloop Транспорт Technologies (HTT) постигна споразумение със словашкото правителство да проучи изграждането на локална система Hyperloop, която да свързва Братислава с Виена.
Чрез системата, която ще струва между 200 до 300 милиона долара и чието изграждане трябва да приключи до 2020 година - едно пътуване от Братислава до Виена ще отнема едва около осем минути.
Дирк Алборн, главен изпълнителен директор и съосновател на HTT обяви плановете на компанията за работа в Словения, а словашкият вестник "Правда" потвърди споразумението с Мириам Зиякова, говорител на Министерството на икономиката.
Според Алборн, следващите стъпки ще включват идентифициране на маршрут, който може да се свърже Братислава, столицата на Словакия, с Виена и Будапеща.
Ако прочетеното до тук ви заитригува, то не бива да пропускате да чуете повече за проекта в Европа лично от съоснователя и главен изпълнителен директор на Hyperloop Транспорт Technologies - Дирк Алборн, който ще бъде един от 180-те лектори на предстоящата технологична конференция Webit.Festival Europe.
А ето какво казва и Пламен Русев, инвеститор, сериен предприемач, филантроп и председател на Webit.Foundation:
"Когато за първи път преди 3 години чух за проекта Hyperloop на създателя на колите Tesla и SpaceX - Илон Мъск, бях на една технологична конференция и си спомням, че доста от хората в залата се подсмихваха и шегуваха за бъдещето на проекта му.
Всички бяхме наясно, че физиката го позволява и че идеята е брилянтна, но Илон Мъск говореше как ще промени из основи една от най-консервативните и бавно развиващи се индустрии - транспортната.
Истината е, че си представях, че може би ще си купя билет, за да се возя на Hyperloop някъде към 2065-та... Преди 3 години не знаех, че греша с 45 години..."
За Webit.Festival Europe
Webit.Festival (www.webit.bg) няма аналог в България и Централна и Източна Европа. Фестивалът събира на едно място едни от най-големите технологични, иновативни и медийни лидери от Европа, като заедно с тях в София пристигат десетки инвеститори, един от най-интересните и динамично развиващи се стартиращи компании.
Развитие на предприемачеството, бъдещето на технологиите, маркетинг, реклама и дигитален бизнес и продажби, Dev Summit за програмисти са само част от темите на деветте паралелни събития, които ще се проведат под шапката на Webit.Festival Europe в София на 19 и 20 април.
Webit.Festival Europe позиционира София като "Дигитална Столица на Новите Пазари" и я налага като дестинация за иновации, инвестиции и среща на бизнеса, инвеститорите, иноваторите и предприемачите. Събитието и София посрещат хиляди посетители от над 70 държави.
Президентът на България г-н Росен Плевнелиев и кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова са патрони на Webit.Festival Europe.
Webit.Foundation подпомага стартиращите компании навсякъде по света, където се провеждат събития Webit, а именно в Истанбул, Дубай, Сингапур, Ню Делхи и тази година и в София.