Религията, която изпреварва всички други

Ако трябва да вярваме на онези, които предсказват технологичното бъдеще, до 2050 година роботите ще изпълняват много от нашите задачи, включително да шофират колите ни. Ако трябва да вярваме на ново изследване за бъдещето на религиите, то повечето от тези, шофирани от роботи коли, ще спират пред джамии и църкви.

Като изключим прогнозите, че религиите вървят по пътя на динозаврите, почитта към почти всяка от религиите (будисти - съжаляваме) ще нарасне през следващите 40 години. Това гласи проучване на Pew Research Center.

Най-много ще се увеличат почитащите исляма и християнството.

Ислямът е най-бързо развиващата се религия в света

Ако съдим по изследването, ислямът ще увеличи влиянието си от 1.6 милиарда души (през 2010 година), до 2.76 милиарда през 2050 година. По това време една трета от всички хора по света (9 милиарда души) ще бъдат мюсюлмани.

Християнството също ще увеличи влиянието си, но не със същите темпове. Според изследването християните ще се увеличат от 2.17 милиарда до 2.92 милиарда души и ще обхване 31% от населението на света.

Това означава, че през 2050 година повече от 6 на всеки 10 души на планетата ще са християни или мюсюлмани. И, вероятно за първи път в историята, исляма и християнството ще се движат с равни темпове.

Ако се опитаме да погледнем още по-напред в бъдещето, мюсюлманите могат да задминат по брой християните до 2100 година. Според Pew това е възможно, въпреки че християните имат преднина от шест века.

Pew често публикуват подобни изследвания, без да взимат предвид политиката по тези въпроси. Изследването се базира на информация, събирана от 234 държави и територии, за да предскаже съдбата на петте най-големи религии - будизъм, християнство, индуизъм, юдеизъм и ислям - както и на по-непопулярните религии на малко общности, включително и атеизма.

Изследването, което според Pew е първо по рода си, се основава върху изследвания за възрастта на населението, популацията му, раждаемостта и смъртността, както и на моделите на миграция и промяна на религията.

Най-просто казано, мюсюлманите имат по-големи семейства, религията задържа повече вярващи, защото смяната на вярата е незаконна в някои мюсюлмански общности, а последователите на исляма са по-млади от тези, които изповядват друга вяра.

Повече от 1 на всеки трима мюсюлмани е на възраст под 15 години.

Разбира се, изследването на религиозни тенденции не може да бъде напълно точно и изчерпателно. Pew са взели предвид няколко неща - това, че проекциите на населението се основават на настоящите данни и разбирания за демография. Например, мюсюлманките раждат по средно три деца - повече от всяка друга религиозна група по света. В бъдеще, ако образованието и заетостта променят нивата си, тези цифри могат да претърпят промяна.

Освен това никой в организацията няма кристално кълбо и съответно не може да предвиди катаклизми, войни, бум на заболявания, природни бедствия и икономически провали, които могат да променят прогнозата.

Едно е ясно от доклада на Pew, който е дълъг 245 страници - изследването трябва да бъде взимано на сериозно и в него има няколко тенденции, на които си заслужава да се обърне внимание.

Онова, което трябва да имаме предвид

Според данните, атеистите, агностиците и хората, които нямат връзки с религиозна общност в САЩ ще се увеличи от 16 на 26 процента, но ще намалее в световен мащаб. Християните в САЩ ще станат с 10 процента по-малко, а мюсюлманите ще станат повече от евреите и ще бъдат втората най-популярна общност след християнската.

Субсахарска Африка ще приюти 40% от християните, а в Нигерия ще живеят повече християни, отколкото в почти всички други държави по света, с изключение на САЩ и Бразилия.

Най-много мюсюлмани ще има в Индия, като по брой те ще надминат и тези в Индонезия, но най-много ще останат последователите на индуизма.

Изследването показва още, че ислямът ще обхване над 10% от населението на Европа, докато броят на християните ще се намали с около 100 милиона.

Ще се увеличи влиянието на индуизма (1.4 милиарда души) и юдеизма (16 милиона), докато броят на будистите ще се запази като през 2010 година (5.2 милиона).

Според данните от проучването, 106 милиона души ще се откажат от християнството, а 46 милиона ще приемат тази религия (което компенсира част от загубите).

В следващите десетилетия броя на страните с преобладаващо християнско население ще се понижи до 151, като се очаква християните да станат по-малко в Австралия, Бенин, Босна и Херцеговина, Франция, Холандия, Нова Зеландия, Македония и Великобритания.

За сметка на това мюсюлманите ще бъдат над 50% от населението в 51 държави, сред които Македония и Нигерия.

#1 Сърце Червено 15.04.2015 в 11:23:10

Ислямът е най-бързо развиващата се религия в света =--------------------- Ето за това човечеството отива на майната си.

#3 Шамито 15.04.2015 в 14:25:28

Не е важно колко човешки същества изповядват дадена религия а стремежа за консенсус между тях.И тук важат законите на прехвалената пазарна икономика–предлагай и купувай.Но в свят на господари и слуги как да се постигне този баланс.Докога принципите на религията ще бъдат непостижима утопия.Дали са неосъществими с човешката природа.Ами философите да предложат друга религия нямаща нищо общо с религията на парите–даже и на база диктатура.Нима сега не живеем в диктатурата на парите?

#5 IRCPoliceman 15.04.2015 в 16:42:26

Еми нормално...щом и най - разпространеното име в света е Мохамед!

#6 Dox 15.04.2015 в 22:09:08

Странно. Макар че горния текст е само статистика и статистически екстраполации, т.е., възможно най-безинтересното, въпреки това провокира идеи. Ако след 50-100 години светът е това, което се очаква от разните му там "проучвания" на тези и онези, то тогава жална му майка на този свят. За мен няма нищо по-пагубно за човешкото същество от религията. В текста горе не случайно има израз в скоби "/будисти, съжаляваме/". И има защо! Всъщност, колкото и да не им харесва на някои, най-добре е синтезирал тези въпроси другарят В.И.Ленин - "Религията е опиум за народите". Религията се познава първо по едно нещо - тя е преди всичко, своего рода бизнес. Т.е., всяко едно учение, философска школа и въобще начин да се обясни света, може да се превърне в религия, разбирайте - бизнес. За да стане това е нужно между човека и Всемирният Създател да се появят посредници. Когато стане това, религията вече е налице, т.е. - бизнесът. Човешките същества са божии създания и като такива са орисани да търсят връзката с Него директно, без посредници. Когато я търсят директно, те, щат не щат започват да изучават, т.е. да се вглеждат в себе си. Само така може да придобият усет за божественото, а не като насочват вниманието си вън от себе си. За това, будизмът /поне за сега/ е все още само философско учение, но не и религия. А как е успял да се опази от последното - до момента не съм успял да си отговоря на този въпрос.

#7 pixie 15.04.2015 в 23:02:09

Няма нищо чудно. Религията се възпитава в семейството и съответно има значение колко деца има в него. В едно християнско семейство в Европа едва ли има повече от три деца средно. В едно мюсюлманско семейство, особено в Европа, броят на децата е със сигурност по-голям, ако не двоен. Там по отношение на религията, тън-мън няма. В християнското семейство, не е много сигурно, като изключим държави с относително еднородно и силно религиозно население. В България, например, децата в християнските семейства са християни по дефолт, кръщаваме ги, казваме им, че са християни, водим ги на църква и дотам. Кой вярва е друг въпрос, пък и колко родители говорят на децата си за религиозните обичаи, празници, Библията или вярата изобщо. При католиците е друго.

#8 pixie 15.04.2015 в 23:06:39

И, да, трябва да се направи съществена разлика между религия и вяра. Религията може и да е опиум за народа, бизнес или средство за влияние, ама вярата може да е много чиста и лична.

#9 Vincent MoFo 16.04.2015 в 00:44:34

Нема никъв проблем. Дали ще е Ицето Джизъса или Мохамедов, все двама измислени глупаци. Все едно ще викаме вече аллаххх акбарррр. Дреме ми...

#10 Галфонсо 16.04.2015 в 06:34:44

Как може в 21 век да се говори още за религия? Не стига, ами и ни обясняват че вярващите се увеличават, направо акъла не ми го побира?!? Вместо човечеството да впрегне всички сили и да измисли с общи усилия вариант как да се разсеем из космоса, ние седим на тая скапана Земя и се самоизбиваме заради някаква си глупава вяра в нещо, дето не съществува. Май накрая ще си заслужим съдбата, а тя няма да е по-различна от тази на динозаврите. Чисто статистически погледнато рано или късно, като сме закотвени само на тази планета ще ни връхлети някакъв катаклизъм и ще ни избие.

#13 Сърце Червено 16.04.2015 в 09:48:57

Georgi Marinov.711315 | 16.04.201508:39 pixie | 15.04.201523:06 И, да, трябва да се направи съществена разлика между религия и вяра. Религията може и да е опиум за народа, бизнес или средство за влияние, ама вярата може да е много чиста и лична. =================== Нищо подобно - единственото, което има значение, е кое е вярно и кое не е. Вярата е по дефиниция това да считаш за вярно нещо по епистемологически неоправдани причини. Съответно вярата не е и не може да бъде добродетел, точно обратното. -------------------=============== Кое е вярно и кое не е вярно е субективно. Истината винаги е субективна особено в социалната сфера. Защото социалната сфера не е точна наука като физиката.

#14 Сърце Червено 16.04.2015 в 09:50:49

Галфонсо | 16.04.201506:34 Как може в 21 век да се говори още за религия? Не стига, ами и ни обясняват че вярващите се увеличават, направо акъла не ми го побира?!? Вместо човечеството да впрегне всички сили и да измисли с общи усилия вариант как да се разсеем из космоса, ние седим на тая скапана Земя и се самоизбиваме заради някаква си глупава вяра в нещо, дето не съществува. Май накрая ще си заслужим съдбата, а тя няма да е по-различна от тази на динозаврите. Чисто статистически погледнато рано или късно, като сме закотвени само на тази планета ще ни връхлети някакъв катаклизъм и ще ни избие. -------------------------- Защото политическия и икономическия елит така му изнася. Капиш ? Ще има религии докато им е изгодно да има разделяне и владение!

#15 Сърце Червено 16.04.2015 в 09:56:31

Alexander Todorov | 15.04.201513:23 Не, човечеството отива на майната си, защото християните винаги се представяме като доброто в цялата работа, като спасителите. Ние носим на "диваците" свобода и демокрация. Ние сме примерът, по който трябва да се равняват другите. За нас всякакъв друг път на развитие е неприемлив. И логично е да не ни се радват много и това да води до развитие на други процеси, не толкова положителни и за нас, и като цяло. -------------------------------- Ne е вярно. Светът преди християнството е бил по-развит. Тогава е имало много религии, но хората са се разбирали и са развивали наука,изкуство, философия, култура ...

#16 Xaoc 16.04.2015 в 12:24:51

A 1,5 милиарда китайци за нищо ги нямат май...

#17 pixie 16.04.2015 в 17:39:04

Абе сигурно ги имат предвид, ама китайците са кротки засега.

#18 deowin 16.04.2015 в 18:46:52

>Кое е вярно и кое не е вярно е субективно Не, не е. Съществуват обективни истини, следователно цитираното твърдение е очевидно невярно. Ако го отслабиш до "Кое е вярно и кое не е вярно може да е субективно" би било вярно, но безполезно. >социалната сфера не е точна наука Това, че не е точна по същия начин както физиката (която, апропо, в най-модерните си изследователски краища също далеч не е толкова точна, колкото лаици незапознати с тези краища обикновено мислят), не означава, както мисля намекваш, че социалните процеси не могат да се моделират доволно добре с точни математически модели, на базата на които да се правят доволно добри предсказания. Тоест, цитираното твърдение е moot point.

#19 TheRock 16.04.2015 в 21:21:28

Нама как да се случи това!!!

Новините

Най-четените