По-малко от седмица след шокиращата терористична атака срещу Израел, целият Близък изток е на прага на пореден голям конфликт. Използвани при атаката бяха хиляди ракети, дронове и различен тип оръжия, като мащабът предполага дълги месеци на подготовка и организация.
Дотук стана ясно кой е прекият извършител - джихадистката организация Хамас, но доколко може да се говори, че тя е действала сама?
Факт е, че от години Хамас получава чуждестранна подкрепа.
Нападението от 7 октомври беше извършено от Ивицата Газа - изолирана, малка, бедна и изключително гъсто населена територия, чиито граница, въздушно пространство и териториални води се контролират от Израел.
На теория не би трябвало пиле да може да прехвръкне, без това да бъде забелязано.
Затова и част от реакциите след първоначалния шок са свързани с това, че в случая някой далеч по-голям стои зад Хамас.
Спекулациите за подобно нещо се засилиха и след появилите се информации за редица мащабни хакерски атаки, извършени от чужбина, които от неделя насам са насочени срещу израелски правителствени сайтове, медии, държавни институции и дори мобилната апликация за алармиране при ракетна атака.
Сред изразилите подкрепа към Хамас са небезизвестната руска група Killnet, както и няколко други също с руски произход.
Именно по тази руска линия в общественото пространство вървят и немалко повърхностни предположения за евентуален пръст на Москва в атаката срещу Израел като начин да бъде отклонено вниманието от Украйна и западната подкрепа за Киев.
Да се говори за подобно нещо обаче изглежда пресилено, имайки предвид традиционно стабилните отношения между Израел и Русия.
Те са на базата на силните им културни връзки, голямото рускоезично малцинство в Израел и еврейско такова в Русия, както и добрите лични контакти на Владимир Путин с премиера Бенямин Нетаняху.
Всичко това намира чисто практическо приложение на терен в Сирия. От години Русия си затваря очите за редовните израелски въздушни удари по цели на Иран и тяхното протеже "Хизбула", докато Израел приема неутрална роля по отношение на руските интереси в Сирия и Украйна.
Москва винаги е имала отношение към палестинската кауза, но в случая пряка подкрепа за радикализма на Хамас е неприемлива дори за режима на Путин.
Дали е имало подобна попдкрепа ще стане напълно ясно, ако в следващите седмици към Украйна потеглят големи доставки на израелско оръжие, което едва ли би било в интерес на когото и да е около Кремъл.
Далеч по-вероятно е да Русия просто да се възползва от кризата в Близкия изток, отколкото да е действала като катализатор.
Ако трябва да се търси някаква външна отговорност, то по-скоро погледите трябва да се насочат към Иран.
През последните години именно Ислямската република се явява най-големият съюзник и поддръжник не само на Хамас, но и на другата основна джихадистка организация в Ивицата Газа - "Палестински ислямски джихад" (ПИД).
Те получават не само политическа подкрепа и финанси от Техеран. Налице има и тясно сътрудничество в областта на военното обучение, предоставянето на оръжия, наред с компоненти и технологии за тяхната изработка в самата Ивица Газа.
Достъпът до иранския военно-технологичен капацитет дава възможност на Хамас в голяма степен да разработват и произвеждат голям набор от оръжия, включително дронове и разнообразни ракети - даже такива, които са преработени от най-обикновени тръби от водопровод.
Дори те обаче изискват специфични компоненти, като взриватели на бойни глави, а те най-често се внасят контрабандно.
Към местно произведените "Касам" с обхват до 50 километра в масирания обстрел от събота имаше и голям брой от иранските "Фаджр 5" и "Аяш", която има четири пъти по-голям обсег.
Атаката на Хамас показа освен, че терористичната организация от години е трупала оръжия чрез собствено производство и контрабанда с помощ от Иран, но и че е постигнала изключително високо ниво на оперативна организация.
Възможността да проведеш перфектно координирана атака, която съчетава масиран ракетен обстрел и едновременната работа на сили по суша, въздух и вода, изискват обучение, каквото трудно може да се получи в рамките на Ивицата Газа.
#BREAKING #Israel #Palestine Hamas militants released a video showing analog rockets made from water pipes. pic.twitter.com/zIxju1r4IF
— The National Independent (@NationalIndNews) October 12, 2023
Хамас и ПИД не крият своите отношения с Техеран, като двете радикални джихадистки организации отдавна са част от така наречената "ос на съпротивата" на Иран, насочена най-вече срещу Израел и всички съюзници на Запада в региона.
В нея влизат още "Хизбула" в Ливан, правителството на Башар Асад в Сирия, както и радикалите в Ивицата Газа. През тях Ислямската република има възможността да оказва от три страни директен натиск върху израелската държава.
Не е ясно все още дали Иран има пряко участие в организацията на атаката, доколкото властите там изразяват одобрение към нея, но отричат да са знаели нещо повече.
Факт е обаче, че Техеран от години помага за изграждането на капацитета на Хамас и има най-голям интерес от развитието на сегашната ситуация.