Добре дошъл отново, ЕвроЛудогорец. Липсваше ни

Кешеру изригна с хеттрик, а първият му гол подхождаше на нападател от някой европейски гранд. Румънецът е почти на 33 г., но заедно с Марселиньо и Вандерсон сякаш върна времето назад Снимка: LAP.bg

Как можеше да очакваме нещо такова?

-Избледняващият напоследък Лудогорец, шампионът в преходен период, който все не успява да случи на треньор, който отпадна от първия съперник в Шампионската лига и който девет поредни мача нямаше победа в групите на Лига Европа

-Лудогорец, който миналата година завърши последен в групата си в компанията на АЕК Ларнака, Цюрих и Байер Леверкузен, без да спечели нито един мач

-Лудогорец, който в последните години беше отстранен от съперници като МОЛ Види и Апоел Беер Шева

ДНЕСДомусчиев ликува. В Русия искат да линчуват ЦСКА

Точно този Лудогорец записа най-гръмката победа на български отбор в групова фаза на евротурнирите. И то срещу ЦСКА Москва, фаворит в група H на Лига Европа, изтеглен от първа урна на жребия за турнира.

Руснаците отнесоха унизително 1:5 в Разград от фамозен Лудогорец, който държеше контрола върху мача от самото начало.

През първото полувреме тотален малшанс преследваше "орлите", сякаш за да тества характера на футболистите в зелено. На два пъти гредите спасиха Игор Акинфеев, а ЦСКА поведе от единственото си положение и незаслужено водеше на почивката.

Но какво второ полувреме изнесе българският шампион! Едни вълшебни пет минути между 47-ата и 52-ата поставиха ЦСКА в тежък нокдаун с попадения на Вандерсон, Лукоки и Кешеру.

Голът на румънеца беше с изпълнение, което подхожда на нападател от европейски гранд и което очакваме да видим във вторник или сряда, а не в четвъртък вечер във втория по сила евротурнир.

До края Кешеру довърши ЦСКА с още два гола, първият след асистенция на Недялков, а вторият от дузпа, извоювана от Марселиньо. Лудогорец игра шеметно не само в предни позиции, стоеше авторитетно и в защита, въпреки продължаващите лековати грешки в това звено и слабостта в отбраняването при статични положения.

Направи впечатление, че в атака най-силни бяха точно ветераните, отписваните, които все по-често слушат как трябва да отстъпят местата си на новата вълна. Кешеру, Вандерсон и Марселиньо сякаш върнаха времето назад и играха като в най-силните си години - никой треньор не може да си позволи да ги извади от титулярния състав, докато играят по този начин.

Наистина съперникът имаше кадрови проблеми в защита, треньорът Виктор Гончаренко заложи на съвсем неопитни футболисти и рискът му донесе голямо унижение, но това не отнема от стойността на победата.

С този мач Лудогорец върна облика си на единствен български евробоец в последните години и тотално затвори устите на всякакви критици и скептици, поставящи под въпрос ползата за българския футбол от съществуването на "орлите".

Дори само с един българин сред титулярите (направилия голям мач Антон Недялков), Лудогорец си е български отбор с български треньор и дори на някои да не им харесва, той е лицето на клубния ни футбол в европейските турнири.

С този неустоимо красив, смел и атакуващ стил, това пак е онзи Лудогорец, който се опълчи на Реал Мадрид, Ливърпул и ПСЖ, който пълнеше националния стадион и който караше една по-широка аудитория фенове с удоволствие да се завърнат на стадиона на мач на български отбор.

За Лудогорец успехът е значим и защото ще промени настроението в съблекалнята, ще даде надежди за прескачане на групата, ще мотивира играчите и за мачовете в първенството.

Едва ли мнозина са очаквали Лудогорец да направи нещо такова точно със Станислав Генчев начело, но дотук младият наставник използва отдалия му се шанс.

И естествено, ако Лудогорец продължи да се представя по този начин, Генчев няма как да не получи за постоянно поста на старши треньор.

Съмнението обаче е доколко отборът е способен да поддържа такова ниво. Един подобен мач не е достатъчен и няма как да изтрие всички бледи игри от последните години. Това 5:1 ще бъде взето под внимание от Еспаньол и Ференцварош, които ще сторят нужното да не изглеждат срещу Лудогорец както изглеждаше ЦСКА Москва. Самите "армейци" няма да повторят грешката си в ответния двубой и ще са необикновено мотивирани да си отмъстят.

Групата си остава трудна, а излизането от нея ще граничи с подвиг.

Но стига на терена да се появява отново този, европейският Лудогорец, няма нищо невъзможно.