Последните няколко години бяха сериозно изпитание и за футбола. Заради финансовата криза все повече отбори срещаха затруднение, дълговете дори на грандовете растяха лавинообразно. Проблемите намериха отражение и в осъществяваните трансфери като рекордни сделки почти липсваха. Повечето клубове предпочитаха да вземат свободни агенти, за да осъществят поне частични икономии.
Пред последния сезон клубовете внимаваха и заради предстоящото въвеждане на правилото за финансов феърплей от страна на европейската футболна федерация.
Последният доклад на консултантската компания Делойт обаче показа, че ситуацията в европейския футбол започва да се подобрява. През сезон 2009/10 почти всички първенства регистрират увеличение на своите доходи. Същото важи и за заплатите на играчите. Повишава се и посещаемостта на футболните срещи, а клубовете продължават да бъдат привлекателни за инвеститори.
Най-голям ръст в приходите за конкретния сезон регистрира Примера Дивисион. Испанските клубове отчитат 8% повишение. Общата сума е 1,662 милиарда евро. След това се нарежда Бундеслигата с 6%.
Първото място обаче продължава да държи Англия. Приходите на клубовете от Висшата лига за първи път преминават границата от 2 милиарда лири - 2,22 милиарда (2,5 милиарда евро).
Италианското и френско първенство продължават да изостават от останалите от топ 5 в Европа, но също отчитат добри финансови резултати. Ръстът в Италия е 3%, във Франция едва 2%.
Положителни са тенденциите и в първенствата извън Голямата петица. Най-големи са приходите в Холандия (420 милиона евро), Турция (378 милиона евро) и Русия (368 милиона евро).
Основната част от доходите на клубовете продължават да са от телевизионни права. В това отношение в Англия регистрираха още един рекорд. За първи път в историята те прехвърлиха сумата от 1 милиард лири. В сравнение с предишния сезон увеличението е 7%, а в сравнение със сезона, в който бе създадена Висшата лига - 1991/92 е 27%. Очаква се в края на сезон 2012/13 цената на телевизионните права във Висшата лига да нарасне от 2,8 на 3,6 милиарда лири.
За втора поредна година обаче ръста на сумите дадени за заплати във Висшата лига превишават ръста на доходите. През сезон 2009/10 английските клубове платиха 5% по-високи възнаграждения на своите играчи.
Най-добре платени във Висшата лига са футболистите на Челси. Клубът на Роман Абрамович е похарчил 195,8 милиона евро за възнаграждения. На второ място е Манчестър Сити със 149,7 милиона евро, а на трето Манчестър Юнайтед със 148,5 милиона евро.
Само два отбора от Висшата лига не са увеличили заплатите през предишния вече сезон - Уест Хем и Уигън. Дори напротив и двата клуба са намалили разходите си за възнаграждения съответно с 14,6 и 3,4 милиона евро.
Тенденция към повишаване на заплатите на играчите има и в останалата част от футболна Европа. Само в клубовете от Голямата петица ръстът на заплатите е 8% и за възнаграждения са били похарчени 5,5 милиарда евро.
Тенденция към намаление обаче се отчита когато става дума за похарчените за трансфери средства. През предишните два трансферни прозореца клубовете са пръснали едва 705,8 милиона евро. За сравнение година преди това сумата е 882,5 милиона евро.
"Отличник" за втори сезон подред остава Манчестър Сити, който е похарчил 163,2 милиона евро за нови играчи.
В Англия 13% от всички разходи на професионалните клубове, изследвани от Делойт, отиват за комисионни на футболните агенти. За това са похарчени малко над 90 милиона евро.