Футболният Каспаров

Ван Гаал влезе в историята с решението си. Снимка: Getty Images / Guliver
Ван Гаал влезе в историята с решението си.

Ако Холандия стане световен шампион, а вероятността за това вече е поне 25 процента чисто математически, след 30 години в хашиш баровете на Амстердам още ще разказват историята на тази смяна.

"Помните ли нощта, в която Ван Гаал извади вратаря си, за да елиминира Коста Рика с дузпи?", ще се питат.

В последните секунди на четвъртфинала при 0:0, русокосият младок Яспер Силасен се затича за смяна, след като бе пазил отлично в пет мача на Холандия на Мондиала. Влезе резервата Крул.

Кой прави вратарска смяна за дузпи?

Толкова ли е добър този Крул на удари от 11 метра...

Гледката бе потресаваща, поучителна и вдъхновяваща. 20 минути, по време на продълженията, щабът на "лалетата" караше Крул да наизусти кой къде бие от костариканците. В предишния кръг те вкараха 5 от 5 дузпи срещу Гърция и се класираха.

Нямаше да има в 3-4 минутки между продълженията и дузпите, обзетият от адреналин Силасен да асимилира същата информация.

Ходът на Ван Гаал бе ужасно рискован - психологически можеш да сринеш титуляра, а и резервата да не спаси нито един удар и да отпаднеш.

Коста Рика обаче падна в капана. Борхес, Руис, Гонсалес и Умана повториха ударите си на същите места, в същия ред, както и срещу Гърция. Само Боланьос би вместо сменения Джоел Кембъл. Крул хвана два удара и - Холандия е на полуфинал!

А на скамейката искрящите от радост и съпричастие очи на сменения Силасен говорят, че в холандския лагер цари хармония и отборен дух, както никога досега. Ван Гаал, след като обърна със смени мача с Мескико в миналия кръг от 0:1 до 88-ата минута, направи нов ход като на Гари Каспаров.

Такъв, който остава в историята. Един ден ще помним от това световно поне ухапването на Суарес, контузията на Неймар, шампионът (който и да е) и тази смяна.