Арсенал стана американски

От днес Арсенал официално преминава в американски ръце - Стан Крьонке вече контролира 62% от акциите на клуба. Така Арсенал става десетият клуб във Висшата лига, който е собственост на чужденци.

Крьонке и досега беше най-големият акционер в Арсенал, както и член на борда на директорите. Сега се предполага, че американецът си е осигурил акциите на Дани Физман и лейди Брейсуел-Смит, които общо контролират 32% от акциите на компанията-шапка на футболния клуб - Арсенал Холдингс. Този дял се прибавя към акциите на Крьонке - 29,9 и така американецът вече има 62%, а с тях и пълен контрол върху клуба.

От Арсенал отказаха коментар на сделката, но предстои представянето й на фондовата борса в Лондон.

66-годишният Физман, който доскоро беше най-големият акционер в Арсенал, има от доста време сериозни здравословни проблеми, а в последно време здравето му допълнително се е влошило. От друга страна, Нина Брейсуел-Смит беше поверила акциите си на американската финансова компания Blackstone за управление и търсене на купувач, а преди пет месеца стана ясно, че има кандидат за дела й в Арсенал.

Още тогава се смяташе, че Крьонке е този потенциален купувач, но официалната оферта е била направена съвсем наскоро. Покупката на дяловете на Физман и лейди Брейсуел-Смит дава началото и на задължителната процедура за оферта за всяка акция, която се продава, ходовете на Крьонке вече ще зависят от неговата воля и интереси.

А първо трябда минат големите пари за тези 32%. Предполага се, че Физман е постигнал цена от 8500 лири на акция за неговите 16,1%, а лейди Бреисуел-Смит е договорила по-висока цена - между 11500 и 12000 лири на акция, което обаче означава, че общата цена на пакета акции ще струва на Крьонке 240 милиона лири.

Но тези цени са доста по-ниски от това, на което се надяваше лейди Брейсуел-Смит - 15 000 лири на акция.

Последващата оферта на Крьонке за изкупуването на останалите акции на клуба ще бъде на цената, на която лейди Брейсуел-Смит е продала своите.

Това развитие на сагата със собствеността на Арсенал избутва на заден план другия голям акционер в клуба - Алишер Усманов, който притежава 27%. Много е вероятно руснакът да реши да продаде дела си на Крьонке, но при тези цени, продажбата ще му донесе минимална печалба с оглед на първоначалната му инвестиция.

Ако това стане, американецът ще има 89% от акциите на Арсенал и ще прибави 125-годишния футболен клуб към другите спортни проекти, които са базирани в Щатите - Сейнт Луис Рамс, баскетболния Денвър Нъгетс и футболния Колорадо Рапидс.

Организацията на миноритарните акционери в Арсенал вече подкрепи официално Стан Крьонке. Което не е изненада, като се има предвид, че точно той беше човекът, който лансира успешно идеята феновете да притежават дял в любимия си клуб.

Предполага се, че Крьонке няма планове да изкупува всички акции на Арсенал, за да държи пълните 100 процента от собствеността.

Най-вероятно Крьонке няма да иска и да свали акциите на Арсенал от търговията на фондовата борса, за разлика от другите собственици на елитните футболни клубове на Острова.

Малкълм Глейзър свали Манчестър Юнайтед от фондовата борса, след като установи контрол над клуба през 2005, а същото направи и Ранди Лърнър, след като купи Астън Вила.

Другите клубове във Висшата лига, които са собственост на американци са Съндърланд и Ливърпул. С чуждестранни собственици са още Бирмингам, Блекбърн, Челси, Фулъм и Манчестър Сити.

Новините

Най-четените