По-малката сестра

Лига Европа копира шампионската лига, но не съвсем Снимка: getty images
Лига Европа копира шампионската лига, но не съвсем
Въпреки че изигра 14 мача в Европа Порто е спечелил дори по-малко от абсолютния аутсайдер в Шампионската лига Бурсаспор Снимка: Getty Images
Спортинг (Брага) досега е тимът с най-големи премии от Лига Европа, но това е заради участието в Шампионската лига Снимка: Getty Images

„Ако трябва да избирам бих предпочел да си запазим мястото във Висшата лига вместо да играем финал в Лига Европа". Горе долу така звучаха през есента на 2009 г. думите на тогавашния мениджър на Фулъм Рой Ходжсън.

Жребият за първото издание на турнира изпрати неговият тим в компанията на родния ЦСКА и още преди първия двубой Ходжсън бе категоричен, че този турнир не е приоритет за състава му. Затова той си позволи и серия от промени и в двата мача, както и в останалите срещи. И въпреки това накрая отборът му стигна до финал, което бе прието като абсолютна сензация.

Утре вечер вторият по сила европейски клубен турнир ще излъчи своя втори победител. Във финалната двойка отново има „изненада" - присъствието на скромния Спортинг (Брага). Тимът ще трябва да намери противодействие на сънародниците си от Порто, които всички определят дори за суперфаворит.

Реалността обаче показва, че присъствието на тимове като Фулъм и Спортинг (Брага) в тази фаза не бива да се приема като чак такава голяма изненада. Лига Европа замени предишната надпревара - турнирът за Купата на УЕФА, така както Шампионската лига замени турнирът за Купата на европейските шампиони. Идеята на Мишел Платини и неговите колеги от УЕФА бе да създадат надпревара подобна на Шампионската лига, в която да имат право да играят тимовете след четвърто място за по-големите футболни първенства и вицешампионите и носителите на Купите на по-малките страни.

До тук нищо лошо. Особено след като бе копиран и успешния модел на Шампионската лига - от правилата в груповата фаза, през организацията, брандирането, телевизионните права. Само че средствата, които УЕФА раздава в този турнир остават в пъти по-малки от тези в Шампионската лига. А в бизнес продукта наречен футбол парите са тези, които играят водеща роля. Затова Лига Европа си остава непривлекателен за големите клубове.

Бърза справка към обявената още през септември схема за разпределение на бонусите на участниците в Лига Европа показва, че до този момент най-много пари е заработил финалистът Спортинг (Брага) - 15 300 000 евро.

Солидната сума обаче е заради фактът, че тимът попадна в Лига Европа след участие в груповата фаза на Шампионската лига. Именно от това дойдоха по-голяма част от средствата - 11 700 000 евро. От участието в 1/16, 1/8, 1/4 и 1/2 финалите във втория турнир отборът е спечелил едва 3 600 000 евро.

Най-много от тимовете, които участват от началото в Лига Европа естествено ще прибере другият финалист Порто. До тук балансът на тима на Андре Вияш-Боаш е... 5 460 000 евро.

Това е дори по-малко от сумата, която спечели отборът с най-лоши резултати от Шампионската лига този сезон - Бурсаспор на Димитър Иванков. Турците изиграха шест мача в престижната надпревара, паднаха в пет от тях, в един завършиха наравно, отбелязаха само два гола, получиха 16 и прибраха за тази статистика 7 600 000 евро.

Дотук Порто е изиграл 14 мача, спечели 11 от тях, загуби само два и в един завърши наравно. За да стигне до приходите поне на Бурсаспор обаче тимът ще трябва да спечели утре вечер Лига Европа. Ако десет дни по-късно Барселона или Манчестър Юнайтед направят това в Шампионската лига техните бонуси ще надхвърлят 30 милиона евро.

По правилата за организиране на турнира от УЕФА предоставят всички приходи от билети на отборите-домакини. И тук клубовете не успяват да регистрират сериозен приход, тъй като срещите от надпреварата не се радват на особено голям интерес. На една от срещите си от груповата фаза на турнира този сезон, например, Хетафе записа абсолютен антирекорд след като двубоят бе изгледан едва от 900 зрители.

Към по-малките бонуси и ниската посещаемост се добавя и фактът, че мачовете от турнира Лига Европа са винаги в четвъртък. За да изиграе двубоите си като гост всеки тим се нуждае от още два дни - сряда, когато пътува и петък, когато се прибира у дома. В неделя пък всеки участник в турнира трябва да играе в съответното първенство. В същото време тимовете от Шампионската лига играят във вторник или сряда, а след това разполагат с достатъчно време за възстановяване преди шампионатните си мачове.

Всичко това обяснява фактът, че и в Атлетико (Мадрид), и в Ювентус, а дори и в Ливърпул не направиха трагедии от ранното си отпадане от надпреварата.

И може би донякъде дава отговор на въпроса защо в неделя в пряката битка за класиране в Лига Европа Ливърпул изнесе продукция различна от тази в предишните пет срещи. А играчите на Фулъм си изкараха два пъти повече жълти картони в последния месец, отколкото за всички предишни от старта на сезона във Висшата лига преди това.