Да си изберем спорт

Поредната инициатива насочена към детския и масовия спорт ще се проведе в края на седмицата в България. Този път домакин ще бъде само столицата. От 28 до 30 април около НДК ще се състои първата "Национална спортна панорама".

Идеята за провеждането всъщност е на Централния полицейски тайкуондо клуб. Реализацията обаче е осъществена с помощта на Министерството на спорта и Столична община.

Датите не са избрани случайно - по същото време вътре в Националния дворец на културата ще тече шестият пореден "Фестивал на българското образование".

В "Национална спортна панорама 2011" ще се включат 68 лицензирани федерации и 150 училища. Сред тях са тези по футбол, волейбол и баскетбол, спортна стрелба, гребане, тенис, автомобилен спорт. Прави впечатление обаче отсъствието на федерациите по бокс, борба, лека атлетика, плуване - все спортове, които биха били интересни и атрактивни за децата, а и за родителите.

В рамките на три дни участниците ще организират различни игри и презентации, които по атрактивен начин ще представят отделните видове спорт. Предвидена и шоу програма, в която ще се включат представители на набиращата все по-голяма популярност Dance Academy и брейк групата "X-ENERGY CREW".

"Убеден съм, че двете мероприятия ще имат огромен ефект върху децата. Свидетели сме на събитие, което показва, че когато институциите комуникират и гледат в една посока резултатът е добър.

Ако искаме здраво поколение, трябва да направим всичко възможно да се привлекат повече деца, които да се занимават със спорт. Не е задължително те да стават професионални състезатели, но спортът ще им помогне във всички сфери на живота", обяви при представянето на инициативата зам. министърът на физическото възпитание и спорта Иван Ценов.

"Национална спортна панорама 2011" е нов опит да бъде привлечено вниманието на децата и техните родители към спорта. През миналата година Министерството на спорта стартира по-мащабната кампания "Аз обичам спорта". По време на провеждането й през май в нея се включиха 160 общини и над 30 000 деца.

Въпреки проявената масовост от миналата година подобни кампании продължават да не дават очаквания резултат. Статистиките за интереса към спорта от страна на децата и техните родители продължават да са тревожни. У нас има 625 000 ученици между 1-ви и 12-ти клас. Едва около 30 000 от тях участват в редовни извънкласни занимания със спорт.

Според последните проучвания все повече деца са готови да спортуват, но не желаят това да става в училище и в часовете по физическо. "Училищната база не е мръднала с нищо по-напред в последните 30 години като вид и даже се разпада. Преди 30 години учениците намаха с какво да сравняват тази база и тя нямаше с какво да се конкурира. Нямаше електронни игри, компютри и достъпни хубави заведения, a училищният салон, с неговите шведски стени, трамлини и успоредки, бе едно сравнително интересно място. Той даваше повече, отколкото се предлагаше извън училище.

И сега, ако искаме децата отново да влязат в салоните по физическо, ние трябва да ги направим много по-красиви и привлекателни. Да са места, които да привличат децата. В много малко училища съществува всичко това - с бани, съблекални и т.н., Салони, в които могат да се водят нормални занятия...", призна през февруари в интервю за сайта viasport.bg заместник-министърът на спорта Иван Ценов.

При възрастните процента на спортуващи пък е още по-минимален - едва 3% спортуват редовно. "Може би вина за това тежко положение имат и хората, които са работили в министерството на спорта през годините, преди това и на ДАМС...

Ние много говорим, страшно много говорим за спорт и много малко за физическо възпитание. Малка част от трениращите стават професионални състезатели, но огромната част от тях продължават да спортуват и след като станат на 18 г. Изследванията показват, че човек, който е свикнал да спортува, продължава да го прави цял живот. Ако си се занимавал до 18 -19 г., после ти продължаваш да играеш с твоите приятели, а не висиш пред поликлиниката и здравната каса за лекартства.

В Европейския съюз, особено в последните две години, има два приоритета. Единият е масовият спорт, а другият е борбата с допинга. Ние трябва да положим общи усилия, за да успеем по-бързо да се справим с изоставането си, особено що се отнася до спортуването на нацията.", допълва още Ценов.

Новините

Най-четените