Реднап поднови дискусията за видео повторенията

Мениджърът на Тотнъм Хари Реднап поднови дискусията, която се води вече от близо година за въвеждането на видео-повторенията във футбола. Темата стана особено актуална след серията от грешки на реферите на световното първенство в ЮАР миналата година. Тогава чист гол на Франк Лампард срещу бе отменен, а по-късно президентът на ФИФА Сеп Блатер призна, че съдията е взел грешно решение и се извини от негово име.

Снощи от подобен гаф пострада и Тотнъм. В центъра на събитията по време на дербито с Челси пък отново бе Франк Лампард, след чийто удар вратарят на Тотнъм  Аурелио Гомеш изпусна топката и тя тръгна към вратата на „шпорите". Стражът улови коженото кълбо на самата голлиния, но попадението бе зачетено. По-късно Саломон Калу отбеляза втори гол за Челси, при който останаха съмнения за засада.

„Вижте двата гола в нашата врата. В първия случай топката не премина голлинията, а вторият беше реализиран от засада. Първият гол напълно промени играта. Страничният съдия допусна непреднамерена грешка", категоричен бе след мача Хари Реднап.

„Докато не започне да се използва технологията, това ще продължи. Най-трудното нещо на света е да се види добре положението от мястото където беше съдията.

Футболът се нуждае от технологии. Повторението на всяка ситуация ще отнема няколко секунди. Пет секунди, за да разбереш има ли гол или няма. Получаваме справедливо отсъждане, а след това мачът продължава. Не разбирам, защо до този момент не са въведени видео повторенията", добави още Реднап.

За да защити тезата си мениджърът на Тотнъм даде като пример и един мач на националния отбор на България. „Спомням си един двубой от европейското първенство, България - Румъния, през 1996 година и Румъния вкара гол. Топката премина линията с два фута (около 60 сантиметра). Това беше показано на екраните след пет секунди, но резултатът остана 0:0."

Във въпросния мач, на 13 юни 1996, Нюкасъл, стадион "Сейнт Джеймсис Парк", България спечели с минималното 1:0 Румъния с попадение на Христо Стоичков.

Всъщност използването на новите технологии във футбола може да се окаже ключово за предстоящата битка за президентския пост в световната футболна федерация. Новият шеф на ФИФА трябва да стане ясен точно след месец - на 1 юни. Кандидатите са двама - настоящият Сеп Блатер и президентът на азиатската футболна конфедерация Мохамад бен Хамам. Вторият бе категоричен - ако бъде избран на поста ще разреши въвеждането на видео-повторенията и новите технологии.

Блатер обаче е твърд противник на използването на технологиите. През март тази година на поредния въпрос дали ще бъдат въведени скоро той отново отговори уклончиво. В началото на февруари пък ФИФА изпробва няколко разработки, които да сигнализират дали топката е преминала голлинията. По-късно стана ясно, че нито една от десетте не е отговорила на изискванията на хората от футболната федерация.

Новините

Най-четените