5 юни 2015 година бе изключителен ден за Барселона, след като под ръководството на Луис Енрике бе спечелена Шампионската лига. Така каталунците завършиха и требъла, с който се поздравиха в края на онзи сезон, след като по-рано вече си бяха осигурили титлата в Ла Лига и купата.
Пет години и половина след онзи незабравим момент за Барселона и феновете всичко рухна. Клубът не само сдаде европейския връх, на който седеше толкова комфортно, но се запъти към финансовата и спортната бездна.
В епицентъра на всичко това е бившият президент на каталунците Джосеп Мария Бартомеу, който в понеделник сутрин, заедно с хора от обкръжението си, бе арестуван заради обвинения около скандала "Барсагейт", който се разрази през миналия февруари.
Върху скандала вече се работи над година, а освен ареста, служителите на икономическа полиция влязоха и в офисите на Барселона.
Бартомеу и останалите членове на ръководството са обвинени във финансова измама покрай сключването на договор с фирмата I3 Ventures, за която се твърди, че е била наета от клуба с цел с онлайн публикации да се грижи за добрия имидж на шефа, както и да петни авторитета на личности като Лионел Меси, съпругата му Антонела Рокуцо, на Жерар Пике, Шави Ернандес, Карлес Пуйол, Джосеп Гуардиола и Жоан Лапорта.
Бартомеу бе избран за президент на Барселона няколко дни след като каталунците триумфираха с трофея от Шампионската лига. Оттогава дори финал в надпреварата е мираж за каталунците.
Преди изборите предишното ръководство, заедно с Бартомеу, имаха много близки взаимоотношения с Qatar Airways, който тогава бе основен спонсор на Барса.
Вдъхновен от триумфа в Шампионската лига, Бартомеу реши да се опита да предоговаря условията и поиска повече пари от авиокомпанията. От Qatar обаче отказаха и в крайна сметка взаимоотношенията между двете страни приключиха.
Междувременно, в спортно-технически аспект, каталунците пръснаха няколко десетки милиони, привличайки играчи като Арда Туран, Алеиш Видал, Люка Дин, Пако Алкасер, Андре Гомеш и Самюел Юмтити. Впоследствие нито един от тях не се превърна в ключова фигура на "Камп Ноу", а за някои вече дори забравихме, че са носии фланелката на Барса.
В същото време Бартомеу предложи нови, много по-тлъсти сделки на имена като Жорди Алба, Серхио Бускетс, Жерар Пике и Луис Суарес.
В резултат на това Барселона се превърна в клуба с най-сериозно перо "работна заплата" в европейския футбол, което впоследствие се оказа най-големият проблем пред клуба, когато удари пандемията от COVID-19.
Преди това бе нанесен и може би най-сериозният в спортно-техническо отношение, когато през 2017-а Пари Сен Жермен, притежаван от Qatar Sports Investments (QSI), плати колосалната откупна клауза на Неймар на стойност 222 милиона евро само и само да покаже финансовите си мускули.
Вместо тази сериозна сума да бъде използвана за нещо полезно, каталунците пръснаха милионите, че и отгоре, купувайки Усман Дембеле и Филипе Коутиньо. Двамата бяха сочени за наследници на Неймар, но нито един от тях не успя дори да се докосне до висините, на които бразилецът действаше на "Камп Ноу".
В същото време Реал Мадрид спечели три поредни пъти Шампионската лига, докато Барса преживяваше кошмарните вечери срещу Рома и Ливърпул.
Само година след избирането си Бартомеу започна да се замесва в скандали и да има проблеми със съда. Клубът се призна за виновен за укриване на данъци при привличането на Неймар от Сантос, но тогава на Бартомеу и на предшественика му Сандро Росел им се размина.
Имиджът на Барса обаче сериозно пострада.
Началото на края дойде през миналото лято, когато Лионел Меси реши да си тръгне. Желанието да напусне "Камп Ноу" дойде и в резултат на ПР-скандала, който Бартомеу замеси и заради който бе арестуван.
Аржентинецът разкритикува сериозно бившия президент в просторно интервю пред Goal.com и тръгна на директна война срещу него, от която можеше да има само един победител.
Меси не си тръгна през миналото лято само за да не забърква Барселона в поредната ненужна съдебна одисея, но договорът му изтича след края на настоящия сезон. Тогава Барселона ще бъде изправен пред криза от абсолютно тотален магнитут.