Пясъчни диги, като разрушената преди дни на централния плаж в Созопол, са изградени по цялото Черноморие, а на места и по протежение на целите плажни ивици. Това показва проверка на Басейнова дирекция "Черноморски регион", съобщава „Дневник".
Пет от дигите са издигнати край Варна - на градския плаж "Рапонги", пред хотелите "Азалия", "Астор Гардън" и във ваканционния комплекс "Слънчев ден" в курорта "Св. Св. Константин и Елена", на централния плаж "Кабакум", както и по цялото протежение на плажната ивица в курорта Златни пясъци.
Няколко диги са изградени и на централния плаж в село Кранево е констатирала проверката на Басейнова дирекция. Нейни експерти са потвърдили и сигнал за багер, който е трупал пясъчен вал в близост до морето на плаж Академика в Равда.
Там в южната му част е била установена дига с дължина около 150 метра и височина 3-3,5 м. Според проверяващите по цялата ивица е имало следи от тежка строителна техника, но не и от добив на пясък от морското дъно.
Експерти на Басейнова дирекция са извършили проверки и на други плажове - на север от Варна и по Южното Черноморие. Пясъчни диги са били открити и на територията на община Несебър по протежение на цялата плажна ивица в курорта Слънчев бряг. Същата е била и констатацията при проверката на два от плажовете в Поморие. В Каварна с дига е защитен от морето и плажът в местността "Икантълъка".
Нито една от проверките на Басейнова дирекция обаче не е констатирала изкопни работи в морската акватория, което би представлявало нарушение на Закона за водите.
Преди седмица пясъчната дига на централния плаж в Созопол бе съборена, а концесионерът на зоната, наредил изграждането й, ще бъде глобен. Според министъра на туризма Христина Ангелкова санкцията за концесионера започва от 6900 лв.
Според нея изземането неправомерно на пясък от плажа е нарушение, но дигите са важни за опазването на плажната инфраструктура и изграждането им "трябва да става с предварителен диалог между отделните звена".
Дали това изискване е спазено и при издигането на останалите пясъчни насипи по Черноморието вероятно ще стане ясно след обобщаването на данните от проверката на Басейнова дирекция.
Ха, добър ден! Че това се прави от години по някои плажове, да не кажа от соц-а! И всъщност нищо страшно не става.