Битата журналистика

Изразът "бит журналист" отново е на дневен ред, след като Димитър Върбанов – дългогодишен репортер в предаването "Господари на ефира", се оплака от агресия от собственик на склад и негов служител. Върбанов за втори път в кариерата си се озова в болница заради "нападение" от човек, обект на негово разследване.

Колко точно е бил бит, удрян ли е, хвърлян ли е, бутан ли е – всичко това трябваше да стане ясно от разследването, което започна. В крайна сметка кадри от охранителните камери показаха в какво точно се е изразявало самата агресия...

Имаше и двама обвинени, които обаче до съд едва ли ще стигнат. Но присъда имаше - както от медията, по която се излъчват "Господари на ефира" - Nova, така и от обществеността. Преди появата на кадрите от охранителните камери инцидентът се представяше най-вече от гледната точка на "пострадалия" репортер - поредната история за "борещия се за справедливост журналист, набит от нарушителя, който крие престъпната си дейност".

Но всъщност проблемът не е толкова едностранен - не само в този случай, а и в други като него.

Никой не може да оправдае вдигането на ръка срещу човек, "въоръжен" с камера и микрофон. Човек, който по никакъв начин не те е застрашил физически. Никой не се е и опитва. Факт е, че посегне ли на репортер, разследваният съзнателно извършва (още едно) престъпление. "Още едно", тъй като тези хора често не са невинни още от самото начало.

Но вината в тази и сходните на нея ситуации, за които сме чели и слушали през годините, може да се търси не само в едната страна, а в няколко такива. И същата тази общественост, която сочи с пръст, е една от тях.

Да започнем с главния виновник - разследваният. В случая той се казва Иван Иванов – собственик на склад във Велико Търново, за който "Господари на ефира" два пъти са показвали, че продава хранителни стоки с изтекъл срок на годност след подмяна на опаковките и етикетите им. Обектът на Иванов е бил затварян при проверки на полицията и Агенцията по безопасност на храните (БАБХ), била е иззета и стоката му. Т.е. нарушение е имало и разследването на "Господари на ефира" на първо време е било напълно оправдано.

Според разказа на Върбанов обаче, Иванов не веднъж, а два пъти е продължавал да извършва незаконната дейност, демонстрирайки пълна увереност в своята недосегаемост. Именно чувството за недосегаемост е характерна черта за всички онези "лица", ако ползваме любимата терминология на МВР и сегашния вътрешен министър, които извършват незаконна дейност и не се плашат нито от белезници, нито от присъда, а какво остава от микрофон.

Посягаш, когато знаеш, че няма да понесеш последствия. Продължаваш нагло да нарушаваш закона, когато си убеден, че няма кой да те спре.

А вината за това е на кого? На институциите – всички онези полицейски и съдебни органи, комисии, агенции и пр., които трябва да упражняват контрол, които трябва да следят за нарушения, да санкционират, да арестуват, да доказват вината и да осъждат. Същите онези, които не го правят. И то до такава степен, че след подобни случаи сами търпят хулене и санкции за несвършената си навреме работа.

Ако институциите наистина работят, то тогава обществото щеше да има доверие в тях. Гражданите (и до тях ще стигнем) нямаше да звънят и да пишат имейли на "Господари на ефира" при най-малкия си проблем, а щяха да се обръщат към компетентната институция. Те обаче не го правят. Някои вече са опитвали, но не са срещнали нито професионализъм, нито разбиране, нито желание за успешно разрешаване на тяхната конфликтна ситуация. Други се водят от логиката "държава няма, ако ме дадат по телевизора, всичко ще се оправи".

Тази не напълно грешна, но въпреки това вредна за обществото представа идва точно от липсата на успех в работата на отговорните институции.

Накрая на техните представители им се налага да свършат това, което е трябвало да свършат и без жадни за сензация репортери да им тропат по вратите или някой на по-високо ниво да ги е хокал. Несвършената работа днес – било то заради корупция, шуробаджанащина или чист мързел – се превръща в потенциален бич и уволнение утре.

Когато институциите не си свършат работата, идва ред на репортерите да се намесят. Тук е важна спецификата на професията. Желанието да се помогне на някого, да се разкрие престъпление или порочна схема не е водещото при избиране на случай и "преследването на виновния".

Репортерът, особено телевизионния, се нуждае от материал. На него не му стига просто да отиде до дадена институция и да предаде сигнал на лицето X, нужно е да запише и виновника, по възможност в злепоставяща го ситуация.

Всеки, който е гледал няколко разследвания на "Господари на ефира", знае как подхождат репортерите на развлекателното предаване. Често нароченият за виновник бива преследван с микрофон и камера, правят се опити да се влезе в офиса му дори при опит да се затвори вратата, сериозни въпроси се редуват с комични забележки... Всичко това се прави, защото форматът на самото предаване изисква зрелищност. Дори репортерът да не харесва този подход, той се изисква от него.

Молбите на "лицето" да не бъде снимано (негово конституционно право) биват пренебрегнати в опита то да бъде докарано до ръба – или да признае вината си, или да избухне. И в двата случая "материал" ще има.

(Понякога, както стана видно, в роля влиза и актьорска игра - отново, "за да стане материалът". Но заради подобни изпълнения доверието не само в институциите, но и в медиите пада.)

Прекалената провокация винаги може да доведе до агресивна реакция от отсрещната страна. Дори коректни репортери на терен поне веднъж в кариерата си са получавали заплаха с побой и насилие. "Гузен негонен бяга" важи в пълна сила за хората, които отправят такива заплахи, но те са пример и за недоверието в това как ще те представят медиите – наложило се е мнението, че покажат ли лицето ти, ти вече си виновен до доказване на противното. Оттам и агресията.

В случая на Върбанов той, по думите му, е позвънил на полицията, преди да отиде в склада. Изглежда, че не е дочакал полицаите, а вместо това е започнал предварително да снима репортажа си, защото все пак това му е работата – не може да си позволи полицаите да пречат на снимките. В крайна сметка обаче забавянето на униформените е дало достатъчно увереност на собственика на склада и служителите му да бъдат малко по-груби и групово да го "насочат към вратата".

Защо един репортер рискува здравето си, като продължително ръчка с пръчка там, където знае, че ще го ухапят? Защото обществото очаква нещо подобно.

Същото онова общество, което се радва на разследванията на "Господари на ефира". И защо да не се радва, когато те са успешни? Естествено, показват му се само успешните, а не онези, от които не е излязло нищо. Показват се и тези, които евентуално могат да създадат интерес, а "не толкова значимите" сигнали биват отказани. Сиреч – търси се не само решение на проблема, но и създаване на скандал около него. Зрелищният сблъсък преди хепиенда.

А медиите знаят, че публиката обича скандалите. Нали самите медии са я научили на това. Провокацията с микрофон, насочен напред като шпага, и опитващ се да прикрие лицето си "злодей" създават една зрелищна картина. Нещо, което едно "скучно", но задълбочено разследване няма как да предостави.

Публиката иска повече "Господари на ефира" и по-малко "Цялото президентско войнство".

Така че за битите репортери вина имат и част от зрителите. Онази част, чието увлечение към панаира се използва от ТВ-продуценти за легитимирането на осъдени престъпници и хора със смущаваща ценностна система като "много важни личности" в риалити формати. Защо? Защото те провокират скандал, създават зрелище и привличат внимание.

Естествено, няма сега да посипваме с пепел собствените си глави. Защото в цялата тази верига от виновници е необходимо да се оправи само едно: институциите да започнат да действат.

Тогава хората ще имат доверие в "системата" и няма да разчитат на медиите да решават проблемите им с риск от ръкопашни сблъсъци. А тези проблеми значително ще намалеят, защото, на теория, в онези, които вършат нещо нередно, ще се появи страхът, че действията им ще имат последствия.

Страх, който сега липсва. Вместо това ги има чувството за безнаказаност и склонността към бой.

Ще ги има и скандалите, но дано след тях медиите, вътрешните и външни продукции си вземат поука, че понякога излишният екшън и драматизация може да обърне скандала срещу тях. И вместо да реши показания проблем, може да доведе до уволнения, сочене с пръст и номинация за "Оскар". Или поне "Златен скункс", ако могат сами да си го дадат.

С обич,

Един репортер, който също е бил заплашван с побой

#1 Вълков 27.09.2018 в 22:57:55

"Така че за битите репортери вина имат и част от зрителите." За битите репортери вина имат самите репортери.Един репортер пренебрегне ли принципите си, морала ,етиката и започне да угажда на публиката и да и прави шоу той вече не е репортер.Той става слави трифонов -шоумен.А "репортерите" на господарите са нагли ,арогантни и нахални тръгнали да правят сеир .Това ако е разследваща журналистика , жална и майка.

#2 Dox 28.09.2018 в 00:07:41

А аз...така... само да попитам, ако може. Как се казва фирмата, дето препакетира стоки с изтекъл срок на годност и как се казва нейният управител? Какво е името на фирмата, която с нейните действия заплашва здравето първо на деца, а след това и на други хора? Питам, щото нещо не можах да видя името и. Може би ми е убягнало. Предварително се извинявам, ако е така. И по друга причина питам - преди 3-4 десетилетия такива като мен се захласваха по запада, щото там тогава беше "на мода" един принцип - "клиентът винаги е прав". Сега не само на запад, но с трижди по-голяма сила у нас властва друг принцип - "Частникът винаги е прав". Е??? Ще научим ли името на "фирмата"?

#3 bfm 28.09.2018 в 10:41:29

С две думи - проблемът на бития си е само негов. Поне докато не дойде вашият ред...

#4 dedo adji 28.09.2018 в 17:47:36

За интереса на Докс. Доксе, направи справка с Господарите. Предполагам, че в предаването са споменати и името на фирмата и името на управителя й. Предполагам, защото не съм го гледал и не искам да говоря на аба. А битият репортер се оказа, че не е бит. Само изведен принудително от чужд имот. За по-драматично - изхвърлен. И в мой имот да влезе без разрешението ми, и аз ще го изхвърля като кирливо коте. Т. нар. "разследващи журналисти" взеха да се взимат много на сериозно. Разследващият журналист не е следовател. В идеалния случай дори следовател няма право да влиза в частна собственост (отнася се и за собствеността на Докс) без прокурорска или съдийска заповед. За да получи такава трябва да представи пред органа уличаваща информация. Повтарям, в идеалния случай. А журналистът, дори да е носител на Пулицър, няма повече права от бай Иван обущаря. Има право да задава всякакви въпроси, но никой не е длъжен да му отговаря. Няма право да снима, нито да публикува снимките, без разрешение на снимания. И определено няма право да влиза без разрешение. Но има право да лежи пред вратата на имота и да симулира бит. Относно въпросите, един малък спомен. Преди години в един офис задали на жена ми някои неудобни въпроси. Когато тя се възмутила и отказала да отговаря, и казали: "Г-жо, ние сме длъжни да питаме, но Вие НЕ сте длъжни да отговаряте". Някой да е чул "разследващ журналист" да дава подобно пояснение?

#5 SamVaims 28.09.2018 в 20:21:09

@Докс "И по друга причина питам - преди 3-4 десетилетия такива като мен се захласваха по запада, щото там тогава беше "на мода" един принцип - "клиентът винаги е прав". Не че нещо,но ти колко поредни пъти би си купил скапан продукт на дадена фирма? Повечето разумни хора не биха купили повече от веднъж, без значение дали става въпрос за топено сирене или за дънни платки. С това наум, да клиентът винаги е прав, защото търсенето определя предлагането.

#6 dedo adji 29.09.2018 в 12:18:34

Докс се захласвал по запада?!, но залежалите стоки го връщат в правия път. За което трябва да благодари на алчния частник. Вярно, че през социализъма нямаше залежали хранителни стоки, защото се разграбваха моментално. Е, тук таме оставаха някои фафли или консерви, но заспалите продавачки не бяха частници и бяха винаги прави да си правят маникюра, вместо да обслужват На не хранителните стоки също не изтичаше срокът на годност. Дънните платки на Правец8 са все още годни, само не знам кой ги купува. Моята 30 годишна Лада също е годна и ми я купиха без да променям етикети за годност. Защото съм частник и я продадох на частник. На държавата не бих я дал на никаква цена.

#7 boian 01.10.2018 в 12:18:49

Но вината в тази и сходните на нея ситуации, за които сме чели и слушали през годините, може да се търси не само в едната страна, а в няколко такива. И същата тази общественост, която сочи с пръст, е една от тях. ............................ Аха, значи - всички са маскари? Айде не така. Вина имат всички участници, но не е за едно и също нещо и не е от един и същ порядък. Вината на "бития" журналист / може би и думата журналист трябва да е в кавички / е най-голяма в случая. Защото не е просто провинение, а чиста проба предателство на доверието на обикновените хора повярвали в мита за добрите "господари на ефира" , които са смели и безкористни борци за справедливост. А какво се оказа? Пунт и пластика. Сега истината лъсна, но кой знае дали не било така и при предишните случаи. Аз не съм изненадан, защото по стечение на обстоятелствата съм запознат отблизо с един от случаите, в който връчиха Златен Скункс на невинен човек. И не защото не знаеха истината, а защото истината просто не ги интересуваше. Не им се струваше достатъчно скандална и драматична.

#8 Dox 02.10.2018 в 00:58:35

Дедо, Тъжно ми е! Мъчно ми е! Сал ти ми остана единствения достоен противник, а гледам, че си паднал на нивото на Питекантропуса, дето "еволюира", "движи се", все пак, но с обратен знак. О, Небеса! С какво заслужих тази зла участ?! Запомни, Дедо - или си запиши: Няма по-гнусно нещо от български частник. Българският частник е напаст Божия. Да не дава Господ да си имаш работа с такъв!

#9 dedo adji 02.10.2018 в 09:58:35

Кой частник е по-добър от българския, Доксе? Руският или немският, гръцкият или турският? Забравяш, че когато Крал Мас е описвал частника в най-гнусни краски, България не е имали и той не е чувал, че има и български частници. Май от ухажване на приятелката ми Победка си се заразил от нейния национален мазохизъм. Не знаех, че бил заразен. Или ти е наследство от Партията-майка.

#12 Dox 02.10.2018 в 15:51:13

Айде да слизат партизанитеееееееееее ! Ще слязат, Мако. Ще слязат. Но първо трябва да излязат. Има време до тогава. За това - въоръжи се с търпение.

#13 dedo adji 02.10.2018 в 16:13:17

Къде ще излязат, бе Доксе, то гори не останаха. Но щом обещаваш, вярвам ти и съм готов да ги чакам вечно да излязат. А за слизането, ще слязат като през 44г, когато дойде червената армия. Айде, още един период на чакане. Боя се, че ние с тебе няма да можем да я посрещнем. Да я чака Мако.

#14 Dox 02.10.2018 в 21:20:39

Именно, Дедо, именно! Аз за туй нему думам, /на Мако, де/ щото на младежа ще му се наложи един хубав ден да ги посряща. С китка и знаменце. А може и с плакат от тапет, като оня, нашия, дето после стана прецедент. Освен това му турнах един плюс на младежа, заради Биров и бирата. Добре го е написал, а на мен яко ми се припи бира, та тая вечер ще съм на бира. А гори верно не останаха, заради пусти бизнес, Дедо и пусти частници. Но нали знаеш гората бързо може да се възстанови. Нужно е само няколко години да се ограничи навлизането на животни в територията и тя си тръгва сама. А такива вече няма, най-вече кози. Нали преди години направихме цивилизационен избор, та какви кози бе, братче! Пфу! Та това не е цивилизовано! За туй, Дедо, ще има къде да излязат. А когато заслизат, нема да е задължително това да става непременно в компанията на Червената Армия. Може пък да е американската /не знам официалния и цвят, но ми се види шарена, нещо/, а защо не и на турската. За частниците - не знам защо реших да не правя едно уточнение, но май трябваше. Става дума за поне 90-95% и най-вече от т.нар. "едър бизнес". В заключение - най-гнусното от цялата тая гнусотия с младежа Върбанов и частната фирма .... /намерих и името, но го забравих - ЕТ не знам коя си/ е, че частниците у нас ще продължат да си правят каквото искат, а реален отпор срещу това пак няма да има. Ще продължат не само да подменят етикети, ами и да си произвеждат и пласират боклуците, както и до сега. А ние, ще "умуваме" дали да се вдига цената на хляба или не под някоя статия, като на оня лаик миналата седмица, дето още рути Картаген. Смях! Обсъжда се цената на нещо, дето у нас не се произвежда от поне 25 години, но продължават да го наричат "хляб".

Новините

Най-четените