Към момента има заявени три инвестиционни намерения към АЕЦ "Белене", каза заместник-председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов пред БНР. Това са китайската компания CNNC, френската "Фраматом" и руската "Росатом".
Според Николов това е достатъчна предпоставка на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да бъде възложено да провежда преговори в тази насока.
На днешното заседание на комисията ще бъде обсъден приетият от Народното събрание доклад за АЕЦ "Белене", но това не означава, че проектът за нова атомна електроцентрала ще бъде започнат.
На енергийният министър ще бъде даден мандат да преговаря с потенциалните инвеститори. Според условията в доклада няма да има държавни гаранции и задължения за изкупуване на ток от "Белене" от българската НЕК.
Николов допълни, че руската страна е желан инвеститор в проекта, защото технологията е на "Росатом".
По повод срещата на премиера Борисов с руския президент Владимир Путин и обсъждането на проекта "Турски поток" той смята, че инфраструктурата, която се изгражда в момента, може да бъде използвана не само за руски, но и за азербайджански газ.
Ако капацитетът, който отива към Турция, бъде намален или спрян поради факта, че едната тръба ще захранва Истанбул, то в този случай тази тръба може да бъде използвана, само че с посока към България.