България е на едно от последните места по брой на кръводарители в Европа и това е тенденция от години насам. За това съобщава от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК).
По тяхна информация у нас ежедневно има недостиг на кръв и кръвни съставки, което принуждава болници и кръвни центрове да искат от близките на пострадали и пациенти сами да си търсят кръводарители.
Кръвта няма аналог и фактът, че не се предприемат адекватни мерки, показва, че институциите не се интересуват не само от живота на хората в нужда, но и от живота на обществото, като цяло, тъй като наличието на достатъчно кръв е от критично значение по време на природни бедствия, инциденти, аварии, спешни операции, раждания и много други, посочват от организацията.
Скорошна статистика на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) показа, че 85% от общото даряване на кръв се извършва от близки и роднини на пострадалите, което оставя изключително нисък процент на тези, които даряват кръв безвъзмездно за запълване на банките на болниците и кръвните центрове.
Като част от стратегията си за разрешаване на тези проблеми, БОДК въведе системата "Дари кръв" за регистрация на доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв.
Към момента чрез онлайн платформата BgBlood и мобилното приложение в системата са регистрирани повече от 1500 доброволни кръводарители от цялата страна, които даряват безвъзмездно кръв за непознати хора при спешни случаи и се включват в акциите на сдружението.
Световният ден на доброволния кръводарител се отбелязва всяка година на 14 юни - рождения ден на Карл Ландщайнер, австрийски биолог и лекар, носител на Нобелова награда за откриването на системата на кръвните групи "А-В-0".
Денят има за цел да насочи общественото внимание към изключителната значимост на даряването на кръв от доброволни и безвъзмездни кръводарители, както и да им се отдаде заслужена благодарност за спасяването на милиони хора всяка година.
През 2018 година основната тема на кампанията е "Помогни на някого. Дари кръв. Сподели живота".
Медицинската помощ в България е ПЛАТЕНА. Прегледи, изследвания, болничен престой, рехабилитация - всичко. С измисленото "солидарно" осигуряване всъщност ни ограбват, носим на гърба си циганите, личните лекари едно направление не искат да ти дадат... Всичко си плащаме като попове! И питам аз, защо трябва кръводаряването да е безвъзмездно? Значи даваме кръв безплатно, а после в болниците СИ Я ПЛАЩАМЕ, така ли? Може ли да ми хванете к...? Най-малкото за редовните кръводарители трябва да има регистър и някакви привилегии в здравното обслужване, примерно един безплатен профилактичен преглед годишно, посещение при специалист, направление или нещо от този род. С два шоколада или сокове НЕ СТАВА!
До jens xp Че здравеопазването си има кусури е факт. Но да се пишат такива космати лъжи, че всичко е платено, си е направо отвратително. Искам само да ти кажа, че ще продадеш майка си и баща си и пак няма да можеш да си платиш една сърдечна операция, напр. Що се отнася до кръводаряването, то е безвъзмезден акт на хора, чието мислене е далече от мисленето на хора като теб. И да ти обяснявам, няма да разбереш, защото нивото ти е на нивото на двата шоколада.
Сам, ако ДАРЯВАШ, не се замисляш, а просто го правиш. Безусловно. Всичко друго са кьорфишеци. /извинете, може би, вече трябва за превеждам "турско-арабските" наименования/