Съдии, прокурори и следователите излизат на протест, ако финансовият министър Владислав Горанов не оттегли незабавно предложението си на практика той, чрез парламентарното мнозинство, да определя заплатите в съдебната власт всяка година със закона за бюджета.
Тази готовност заявиха в безпрецедентно общо отворено писмо петте съсловни организации на магистратите - Съюзът на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на българските административни съдии, Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите.
То е изпратено до председателят на парламента Цeцка Цачева, до премиера Бойко Борисов, до министъра на правосъдието Христо Иванов и до самия Горанов.
Повод за него е предложената с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета за 2016 г. промяна в Закона за съдебната власт, с която се предвижда заплатите на младшите магистрати, а от там и на всички в системата, да се определят всяка година с бюджета. Досега заплащането беше обвързано със средното възнаграждение в обществения сектор.
В Закона за съдебната власт е посочено, че основна заплата в системата е равна на две средни месечни заплати в бюджетната сфера. Висшият съдебен съвет (ВСС) единствен има право да преизчислява заплатите и то само върху тази обективна основа.
Това е една от основните гаранции за независимостта на съдебната система от политическите власти, напомнят в писмото на петте организации.
Според тях финансовият министър прави опит за "поставяне на съдебната власт в икономическа зависимост от ежегодно вземане на политическо решение", което е "грубо посегателство върху независимостта на съдебната власт".