Организаторът на схемата за незаконен износ на лекарства за чужбина е сириец. Това съобщава БНР. Мъжът е един от задържаните при операцията на ГДБОП вчера.
Престъпната група е работила с лекари от различни болници в страната. Сред тях е дори директор на лечебно заведение. При разследването той бил засечен да носи кашон с лекарства, изписани само по документи на болни.
Схемата на престъпната група е била следната: изписват се лекарства, но вместо да ги дават на болните, лекарите ги изнасят от лечебните заведения. Медикаментите биват преопаковани в склад и изнасяни отново в чужбина.
Единият вариант за набавяне на лекарства са били болниците. Другият - те да бъдат измъкнати от аптеки. Става дума за скъпите препарати за деца и онкоболни, като по документи медикаментите са изписвани на конкретни лица.
Полицейската акция обхвана болнични аптеки в София, Пловдив, Шумен и Сливница, но не са посочени конкретни лечебни заведения, нито имена на компании. ГДБОП са разпитали 20 души, за 7 от които се смята, че са част от организирана престъпна група за износ на лекарства. Претърсени са 60 адреса.
Директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов не даде повече детайли по случая. Посочено беше само, че имало информация за обособен лидер. Подробностите по случая ще бъдат съобщени едва следващата седмица.
След случая от политическа партия "Воля" излязоха с позиция, в която се заявява, че лидерът Веселин Марешки няма нищо общо със схемите за износ на лекарства. Посочва се, че причина за позицията са "неверни публикации" в медии, в които невярно се твърдяло, че схемите за реекспорт на лекарства са "свързани с личния бизнес" на Марешки.
Предстои да се направи експертиза на откритите при обиските медикаменти. Тя ще установи точната им цена. По първоначална информация става дума за лекарства на стойност милиони левове.