Покрай деня на виното/влюбените 74% от българите заявяват, че през предстоящата година ще казват по-често "обичам те" на близките си. 69% си обещават да се откажат от вреден навик, а 73% - да изпълнят своя отколешна мечта.
Данните са от януарското изследване на "Галъп интернешънъл" сред 835 души, част от ежемесечната, независима изследователска програма на агенцията. Този път от социологическата агенция изследват нещата, които българите се надяват да направят през 2020 г., която е все още в началото си.
Най-много хора се обединяват около твърдението, че ще обръщат повече внимание на близките си - 91%. Следват обещанията, че ще се усмихват повече (84%), ще казват по-често "Обичам те" (74%) и ще се отдадат на осъществяването на поне една своя мечта (73%).
Относно думите "Обичам те" 12% не смятат, че повишат използването им до края на годината, а 14% се колебаят в отговора си. По-младите са и по-склонни да си го обещават. Оказва се, че жените ще казват "обичам те" повече, отколкото мъжете.
69% пък заявяват, че ще ограничат вредните си навици, 17% признават, че нямат такова намерение, а 14 на сто се колебаят. Хората с по-висок образователен статус са и по-склонни да коригират поведението си. Дали хората нареждат виното след вредните навици, не е ясно, но в деня на виното и романтиката, вижда се, че българите са малко по-склонни да си обещават и любов, и самодисциплина, но все пак любовта побеждава с малко.
Любопитен момент е, че 68% твърдят, че ще засядат дърво, докато 48 на сто са хората, които си поставят задачата да прочитат по една книга на месец.
63 на сто смятат, че ще вземат участие в поне една благотворителна инициатива.
Най-малко склонни са хората у нас да обещават, че ще осиновят бездомно животно - 33 на сто. Заедно с четенето това са двете обещания, които събират най-малко популярност, макар чувствителни дялове респонденти все пак да ги споделят.
Сравнително непопулярно е и обещанието пред себе си да харчиш по-малко пари - 53 на сто се заричат да пестят. Оказва се, че по-младите у нас, например, биха чели повече книги, но биха харчили и повече пари, за разлика от хората в по-зряла възраст.