Метеоролозите напускат структурата на БАН

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ще бъде изваден от структурата на БАН. Решението беше взето след поредна серия преговори между ръководството на МОН, Академията на науките и протестиращите работници от НИМХ.

"Започваме разглеждане на решението как НИМХ да излезе от БАН, ако трябва, ще се направят и законови промени. Това е най-добрият вариант, който можем да изберем и за БАН, и за НИМХ", каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

На 10 септември казусът ще бъде обсъден на общото събрание на БАН, като се очаква самите академици да предложат доброволно отделянето на Института по метеорология от структурите си, считано от 1 януари 2019.

Ако това решение не бъде взето, правителството ще предложи законови промени, с които да форсира отделянето на института.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, който беше против искането на метеоролозите да напуснат академията, обяви, че ще подпомогне процеса, "щом това е единственото решение". Той посочи, че е направил предложение за финансова независимост на института в рамките на БАН, но учените не са се съгласили с него.

Протестът на метеоролозите беше провокиран от недостатъчното финансиране от страна на централното управление на Българската академия на науките. Те твърдят, че ръководството разпределя неадекватно бюджета по отделните институти. Протестните им действия бяха прекратени временно през юни, след като правителството отпусна допълнителни 160 000 лв. за издръжката на НИМХ. Настояването за отделяне в самостоятелна структура или в звено към МОН обаче остана.

Новините

Най-четените