Над 1 милион от българите страдат от безсъние, като броят им синараства. Същевременно с това пада възрастовата граница. Това заяви пред "България он Ер" неврологът д-р Нейко Нейков.
По думите му, нарушенията на съня могат да бъдат класифицирани в 80 отделни групи, а едно безсъние може да има различни аспекти.
"За съжаление у нас регистър за страдащите от безсъние няма, но в САЩ регистрите съществуват с по-тежки, но и по-точни цифри", коментира д-р Нейков.
"Здравият сън е нещо индивидуално, 30 минути след събуждане просто не трябва да имаме проблеми с концентрацията. Тежка заблуда е да мислим, че трябва да спим 6-8 часа. Има хора, които спят под 6 часа", посочва още той.
Експертът още посочи, че реално няколко са факторите, които влияят на съня ни. В глобален аспект най-често роля за недоспиването играе стресът и това, че на практика работният ден няма край.
"Почти всеки град не спи, вече темповете на живот са такива. Това, което се изисква от човек в момента, е страшно много. Човек, буден над 17 часа на ден, е еквивалент на такъв с 5 промила алкохол в кръвта. В някои проблемни случаи трябват лекарства, но е нужна хигиена на съня - спалнята да е тъмна, тиха, с малко по-ниска температура, само за любов и сън, без часовници и телевизори", коментира още д-р Нейков.
По думите му за хормона на съня била важна дневната слънчева светлина, която се усвоява от ретината на окото.