Община Шумен също се готви да преименува местности с турско-арабски имена. На 28 юни ще общинският съвет ще разгледа предложението на съветника от "Атака" Добрин Чайлев.
Той иска създаването на временна комисия, която да проучи настоящите наименования и да предложи нови аналози на български език.
Чайлев казва, че инициативата е лично негова и само той се е подписал под искането. След това обаче е получил подкрепа от общинските съветници от "Патриоти за Шумен" и Националния фронт за спасение на България.
Засега от ГЕРБ се въздържат от конкретен отговор. В общинския съвет в града ДПС имат петима представители.
Към момента Чайлев няма точни данни колко местности ще бъдат преименувани, ако предложението му бъде одобрено. Той подчерта, че става въпрос за местности, но не и за исторически обекти с турски имена.
По този начин управата на Шумен се готви да последва примера на Стара Загора, където общинският съвет одобри преименуването на 838 местности. Решението беше посрещнато с противоречиви реакции.
От Главното мюфтийство определиха това като "нов възродителен процес", а ДПС излезе с декларация, според която смяната на имена на местности е "изпитание за българската демокрация".