Хакерските атаки с фалшиви имейли с цел финансова измама са най-сериозна киберзаплаха през следващата 2018 г. според прогнозата на дигитално читалище SAFER, цитирана от bTV
Според анализа на компанията основните киберзаплахи, които бяха фактор през 2017 г., бяха криптовирусите като Wannacry, засегнал над 400 хил. устройства, включително и в България.
Второто място е за атаките с фишинг - имейли през електронната ни поща, които тази година са с по- внимателно подбрано съдържание.
"Първите бомби през електронната поща дойдоха с криптовируса, но в последствие атаките станаха по-прецизни и се използваше човек по средата. Така се подменя директно имейлова с кореспондениция между контрагенти или се изпращаха фалшиви писма” обяснява Ясен Танев, експерт по цифрова хигиена и киберсигурност.
IT експертите поставят на трето място атаки с имейли за промоция и есемеси за печалби, както и рекламни банери, които се прицелват в кредитната ви карта.
Новото в класацията е нарушената интернет неутралност през изминалата година. Това според специалистите е свързано с практиката на интернет доставчиците да филтрират съдържанието или да намаляват достъпа на потребители.
"Представете си медия, която искате да достъпите, но понеже е на конкурентен оператор тя бива блокирана или новини и съдържание”, аргументира се Танев.
На пето място той класира най-голямото изтичане на потребителски имена и пароли от така нареченият даркнет, която е най-грижливо подредената база данни от хакери. Над 1,4 млрд. пароли и потребителски имена вече са доказано уязвими.
"Изводът - внимавайте и сменете вашите пароли, защото най-вероятно някой вече ги има", предупреждават доброволците от дигитално читалище SAFER.