Едва 2-3% от българите се ваксинират срещу грип. Това е нисък процент, за да се предпазим от заболяването, заяви в Русе проф. Татяна Червенякова - председател на Българското дружество по инфекциозни болести и национален консултант по инфекциозни болести, цитирана от bTV.
Според нея България сериозно изостава от повечето европейски страни, където ваксиналното покритие е между 70 и 80%.
Проф. Червенякова обясни, че работодателят също трябва да има грижата за своите служители - има фирми, които отделят определена сума за купуването на ваксина за персонала си, но това, по думите й, не е масова практика.
"Ефектът е изключително добър. Цената на ваксината е десетократно по-малка от цената на лечението", обясни специалистът.
Ваксинирането далеч не е грижа само на отделния човек, това е грижа и на цялото общество. Ако ваксиналното покритие в страната е под 60-70%, няма как да се справим с разпространението на грипа, смята тя.
Това е особено наложителна процедура при хората над 65 години и при децата.
Периодът за нейното поставяне е октомври, тъй като са нужни 20-25 дни за образуването на съответните специфични антитела.
"Не е казано, че не можете пак да се разболеете, защото всеки организъм образува антителата индивидуално като количество. Вие, обаче, в никакъв случай няма да направите усложнение", обясни проф. Червенякова.
Тя каза, че до момента няма регистриран случай на грип у нас. По думите й през есента и зимата ще ни атакува грипен щам "Мичиган" - тип А, който е малко срещан в предишни години.